Tři minipřípady Jacka Linného (Jan Lipšanský)

tri-minipripady-jacka-linnehoKniha obsahuje novelu 7500 let před stvořením světa, minipovídku Jak je nebezpečné sypat ptáčkům a povídku Da svidanja, Natascha.

Přestože autor na zadní stránce před prvním příběhem téměř varuje, byla to právě tato první novela, která mě nejvíce zaujala a pobavila. Jan Lipšanský vytvořil postavu mladého Američana s českými kořeny. Trochu svéhlavý Jack mluví lámanou češtinou vzbuzující úsměv a přestože má snahu se zapojit do vyšetřování případu, na nadřízeného Skálu nedělá žádný hluboký dojem ani vzdělání na vojenské akademii ani elitní bojový výcvik a snaží se držet Jacka mimo „hru“. Zvědavý stážista se pouští do vyšetřování smrti známého spisovatele se vší vervou a tak trochu na vlastní pěst, až mu ke konci jde o život…
Vážně se tvářící název 7500 let před stvořením světa je ve skutečnosti zábavným a jiskrným odpočinkovým detektivním příběhem. Napětí se v něm dávkuje pozvolna, zato ke konci je jeho množství vygradováno a nechybí trocha akčních scén.

Zbývající dva případy rovněž spojuje postava Jacka Linného, ale jsou napsány úplně jiným stylem. Není v nich tolik humoru, spíše naopak. Mrazí. Krátká povídka Jak je nebezpečné sypat ptáčkům se zpočátku tváří velmi nevinně a pohodově, což se nedá říci o jejím konci. V posledním příběhu Da svidanja, Natascha se Jack setkává se svou známou, aby prožil těžko uvěřitelný příběh.

Škoda, že v dosavadní tvorbě autora není více textů ve stylu prvního případu Jacka Linného. Detektivek okořeněných svěžím humorem a nadsázkou není nikdy dost.

Novinář, scénárista a spisovatel Jan Lipšanský má ve své bibliografii převážně tituly s náboženskou tématiku. Minipřípady Jacka Linného jsou tak odlišným osvěžením.

Vydalo nakladatelství Nová Forma, 2009
170 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA