Sněhurka musí zemřít (Nele Neuhausová)

Nele Neuhausová Sněhurka musí zemřítNejúspěšnější německá krimiautorka Nele Neuhausová u nás vydala první knihu Sněhurka musí zemřít, která je však již čtvrtým titulem ze série s detektivy Piou Kirchhoffovou a Oliverem von Bodensteinem. Přivádí nás do vesničky, kde život má daleko ke klidu a z událostí, které se v ní odehrávají, více než mrazí.

V malé vesnici Altenheim se před lety ztratily dvě dívky a díky nepřímým důkazům byl odsouzen Tobias. Nyní se po deseti letech vrací z vězení do rodné vesnice. Jenže většina jejích obyvatel rozhodně nestojí o návrat vraha. Dokonce to působí téměř jako štvanice. Štvanice na osobu, kterou touží co nejrychleji vyhnat z jejich vesnice. Metody těch nejradikálnějších „lovců“ jsou až tak drsné, že přichází o život Tobiasova matka, která je shozena z mostu na silnici.
Někdy v té době nacházejí stavební dělníci na opuštěném letišti americké armády v Eschbornu lidskou kostru, která je později identifikována jako jedna ze zmizelých dívek.
Byl skutečně Tobias zodpovědný za zmizení a vraždu dívek nebo je za tím někdo jiný? Spousta obyvatel Altenheimu má svá velká tajemství a rozhodně nemají zájem, aby byly kýmkoliv odhalena.

Tobias se jeví jako zajímavý muž, který prošel velmi těžkou zkouškou. Je naštvaný a rozhodnutý zjistit, kdo ho připravil o řadu let života a způsobil rozpad jeho rodiny. Otec s matkou se rozešli a otec se stále snaží vydržet, ale nemůže provozovat svou hospodu a postupně chátrá, stejně jako jeho dům a zahrada. Tohle snáší Tobias velmi špatně a čtenáři je víc než jasné, že byl nejspíš opravdu odsouzen nepravý člověk. Jenže kdo za vším stojí? Do Tobiase je velmi zamilovaná jeho kamarádka z dětství Nadja a snaží se mu co nejvíce pomáhat po návratu z vězení. Z „ošklivého káčete“ se mezitím stala krásná a uznávaná herečka. Dívka Amelie, která kromě jiného i pomáhá v místní restauraci Černý kůň, je tak trochu rebelka. Tobias ji začíná fascinovat a začne se o něj velmi zajímat. Později ale dívka zmizí.

Případ nalezené kostry dostanou na starost vrchní kriminální komisaři Pia Kirchhoffová a Oliver von Bodenstein. Na zdánlivě jasném případu je cosi zvláštního a Pia se tomu snaží přijít na kloub. S Oliverem tvoří pracovní tým, který řeší své případy a přitom samozřejmě žijí své vlastní životy. Ty přinášejí i spoustu problémů tak, jak to v reálu bývá.

Nele Neuhausová rychle mění scény, na stránkách knihy chrlí situace plné dechberoucího napětí a úspěšně tlačí čtenáře hltat další a další řádky. Zkrátka ho nenechá vůbec vydechnout. Když už máte pocit, že vše bylo vyřešeno a zbývá jen nudný závěr knihy, Nele Neuhausová vás vyvede z omylu a nasadí další strhující akci. Autorce se povedlo vylíčit postavy románu jako velmi zajímavé a uvěřitelné osoby. Jakmile se s nimi blíže seznámíte, máte velkou chuť pátrat po jejich dalších tajemstvích a osudech. Mám silný pocit, že u čtyřsetstránkové mrazivé německé detektivky se určitě nudit nebudete.

Ze závěrečného poděkování Nele Neuhausové se máme možnost dozvědět, že K11 je názvem skutečného oddělení, díky jehož několika komisařům je práce kriminalistů popsána tak realisticky.

Sněhurka musí zemřít je i prvním titulem Nele Neuhausové, který si vybrala televizní společnost ZDF pro zfilmování a podle dosavadních informací jsou v plánu i další díly této řady.
Knižní klub právě vydává třetí díl z této série pod názvem Hluboké rány, a pokud je přinejmenším tak dobře napsaný jako Sněhurka, tak je skutečně nač se těšit.

Originál: Schneewittchen muss sterben, 2009
Překlad: Blanka Pscheidtová
Vydala Euromedia Group, k.s. – Knižní klub, 2012
www.bux.cz
424 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová