Dokonalá vražda (Ian Rankin)

Ian Rankin Dokonalá vraždaZpočátku to vypadá na nezáživné prošetřování případu, v němž byl jistý detektiv zatčen za mravnostní delikt a zneužití pravomoci, ale příběh se naštěstí hezky rozjede. Počáteční pozvolné tempo nahradí překvapivé zvraty, které vás dovedou k šokujícímu závěru.

Hlavním hrdinou je inspektor Malcolm Fox z policejní inspekce, který se svým týmem přijíždí do městečka Kirkcaldy, kde musí prošetřit práci místních policistů. Jeden z nich se dopustil sexuálního zneužívání a jeho kolegové nad tím přivírali oči. Je tedy logické, že Foxe a jeho spolupracovníky tu nikdo nevítá s nadšením. Nejenže jim místní hází klacky pod nohy, ale navíc se jim posmívají za to, že jsou byrokrati, kteří zvládají jen papírování.
Fox kdysi pracoval v oddělení vražd, má logické myšlení a brzy přijde na to, že tady něco hodně zapáchá. V první čtvrtině příběhu se v podstatě řeší jen toto. Neříkám, že jsem se nedozvěděla zajímavé informace o práci policie, ale od detektivky čekám něco jiného. Navíc jsem postrádala jakési představení jednotlivých aktérů. Jsou tady dialogy, sem tam vnitřní monology, ale já postrádám popis prostředí a hlavně charakteristiku postav.

To, co následuje, mě příjemně překvapilo. Jeden člověk spojený s vyšetřováním zemře. A velice brzy umírá i policista, kvůli jehož prohřeškům sem inspekce přijela. Místní policisté se zrovna nepřetrhnou ve vyšetřování obou úmrtí, proto se toho ujme Fox. Protože je z inspekce, musí to dělat tajně. Pro čtenáře se paradoxně ocitá v roli „velkého detektiva“, jenž soupeří s policií.
Od téhle chvíle vás čeká jeden překvapivý zvrat za druhým. Původně banální příběh se mění v originální thriller. To, čím se inspektoři dosud zabývali, se ukáže jako pouhý vrchol ledovce. Fox se musí ponořit do minulosti, konkrétně do roku 1985, kdy došlo k podivné autonehodě jistého vlivného člověka. Fox se náhle potýká s tajnými službami, teroristy a s přísně střeženými státními tajemstvími.

„Obyčejné vraždy“ se mění v něco, co by si nedokázal představit ani v nejšílenějších snech. Už to není jen malé městečko a pár lumpů. Teď už je to věc, která zasahuje do nejvyšších politických míst.
Stejně jako Fox budete překvapeni tím, kdo za vším stojí. A navíc budete žasnout, jakou geniální skládačku dokázal autor vymyslet. Všechno souvisí se vším a i naprostá maličkost ze začátku knihy se může na konci ukázat jako nesmírně důležitá.

Originál: The Impossible Dead (2011)
Přeložila: Jitka Fialová
Vydalo nakladatelství BB art, Praha 2012
344 stran
www.bbart.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA