Hluboké rány (Nele Neuhausová)

Nele Neuhausová Hluboké rányNový případ dvojice Bodenstein a Kirchhoffová má název Hluboké rány a dějově předchází titulu Sněhurka musí zemřít, prostřednictvím kterého jsme se loni s výbornou německou autorkou Nele Neuhausovou seznámili. Hluboké rány je román plný zajímavých postav a osudů, ze kterých velmi mrazí, a to nejen proto, že samo téma holocaustu je značně děsivé.

David Joshua Goldberg, dvaadevadesátiletý muž, který přežil holocaust, je nalezen střelený ranou do týla ve svém domě v Taunusu. Případu se ujímá vrchní komisař Oliver von Bodenstein a jeho kolegyně Pia Kirchhoffová. Hned zpočátku je jim však případ odebrán. Bodenstein přesto tajně nechá udělat pitvu, při které patolog objeví na vnitřní straně nadloktí zbytky vytetované krevní skupiny mrtvého, což bylo poznávací znamení příslušníků SS. Brzy poté dochází k dalším dvěma vraždám s podobným způsobem provedení. Na všech místech vražd je nalezeno stejné číslo: 16145. Herrmann Schneider skrýval ve sklepě něco jako poctu Hitlerovi, kde měl fotografie s nacistou, prapor s hákovým křížem a další sbírku zaníceného fanatika. K tomu si pouštěl dokumenty z tehdejší doby. Anita Fringsová byla na svém vozíku unesena z domova pro seniory a zabita v parku. Vychází najevo, že všichni mrtví se znali s váženou vdovou po podnikateli, Verou Kaltensee, ale spojuje je i nějaká dávná minulost.

Že starý zavražděný muž bude mít vymyšlenou historii, je tak nějak jasné už po přečtení anotace. Zajímavé je sledovat, jak se chovají ostatní, kteří s ním přicházeli do kontaktu. Některým byla jeho minulost známá a snažili se ji ignorovat, jiným visela v žaludku jako pořádný balvan.
Opět se setkáváme s Bodensteinem a Kirchhoffovou, Piiným bývalým manželem, který s nimi spolupracuje jako patolog. Nechybí ani Oliverova ctižádostivá manželka Cosima a navíc se seznamujeme s Piinou kamarádkou z dob studií, s Miriam.
Jako pracovní dvojice jsou Pia s Oliverem velmi dobře sehraní a během vyšetřování pomalu přestávají být tak úřední. To však nemá žádnou souvislost s vášnivým vztahem Pii a ředitele zoo Christophem, který ji v těžkém případu musí nechat samotnou a odjíždí na služební cestu. Rozvětvená rodina a nejbližší prostředí Very Kaltenseeové je velmi komplikované a těžko se lze vyznat, kdo je kdo. Před detektivy všichni mlží, a tak je odkrývání skutečností velmi problematické, a než se opravdu pohne kupředu, zemřou ještě další osoby. Navíc se Bodenstein potýká s novou šéfovou Nicolou Engelovou, dávnou přítelkyní, která jejich rozchod brala jako křivdu. Piina kamarádka Miriam, která pracuje v institutu, který se zabývá historií a důsledky holocaustu, nevěří, že by Goldberg patřil k SS se vydává na soukromé pátrání. To se ukáže jako velmi cenná pomoc pro oba detektivy.
Nele Neuhausová nezklamala a Hluboké rány jsou svižné, napínavé a velmi čtivé. Počáteční bezvýchodné pátrání rozhodně není nudné, protože se v krátkých kapitolách prolíná s dějem ostatních osob zainteresovaných do příběhu a ten je více než pestrý. Když už se konečně zdá, že se ledy tajemství pohnou, nás ale autorka umě zavede na několik slepých stop. No a konec sám o sobě je výborný. Plný akce, zvratů a odhalení.
Mám dokonce pocit, že Hluboké rány jsou o trochu zdařilejší než titul, kterým se proslavila, Sněhurka musí zemřít.
Jen je škoda, že se vydavatel nerozhodl vydávat autorčiny tituly v pořadí vydání originálu, a my tak sledujeme osobní příběhy obou vyšetřovatelů pozpátku. Pro tento případ nejsou osobní případy obou hrdinů úplně prioritní, ale přesto.
Originál: Tiefe Wunden, 2009
Překlad: Blanka Pscheidtová
Vydala Euromedia Group, k.s. — Knižní klub, 2012
400 stran
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA