Sherlock Holmes slaví 160 let

Milý Sherlocku,

rád bych Ti popřál ke 160. narozeninám. Všude se teď řeší Tvá dobrodružství v třetí řadě povedené série BBC, tak by byla škoda zapomenout, že je kromě toho čas na Tvoje kulatiny. Je to přitom číslo úctyhodné. Ale holmesologické společnosti v téhle souvislosti hovoří jasně. V příbězích, které tvůj přítel John H. Watson vydal pod jménem literárního agenta sira Arthura Conana Doyla, není napsáno, že jsi zemřel, žiješ tedy stále.

Sherlock Holmes
Foto: Společnost Agathy Christie

6. ledna 1854, kdy jsi přišel na svět, vybádal americký spisovatel a editor Leslie Klinger. Že se dožíváš tolika let, je vlastně pořádné štěstí. Představ si, že by to Doyle tehdy s tím reichenbašským pádem napsal jinak a vymyslel by, že se našlo Tvoje tělo, mrtvé tělo?! Současná verze z BBC je trochu komplikovanější, to je pravda, ale stejně jsi dokázal vyváznout!
Hercul Poirot se za ta slova bude obracet v hrobě, ale co si budeme nalhávat, Ty jsi nejznámější detektiv všech dob. Máš v Londýně vlastní muzeum, ačkoliv se Tvůj byt kdysi snažil neúspěšně vystopovat náš český spisovatel, Karel Čapek. Ale Ty vlastně Čechy znáš, i když… se jménem Irene Adlerová radši nebudu moc provokovat.

V muzeu je zachyceno Tvoje a Watsonovo bydlení na Baker Street 221b. Jde si tu pořídit různé upomínkové předměty, třeba i tu slavnou oboustrannou čapku zvanou deerstalker. A jak že to tedy vlastně bylo? Watson ji takhle podrobně nepopsal a jen Tě tak zachytily doplňující ilustrace? Ta čapka Tě může štvát, ale věř, že si ji s Tebou spojí asi každý. A samozřejmě dýmka, housle, no, ehm, a kokain. Ale když jsou případy, tak takových neřestí není potřeba, ne?
A to přitom přímo Doyle toho až tolik nenapsal, 56 povídek a 4 romány. Ale takové množství dalších – různě kvalitních a různě ctících Tvé vlastnosti a styl – pokračovatelů, kteří tvoří další a další příběhy. I u nás v Česku o Tobě píší. Nebo… o Tobě píše pořád Watson a jsou to další literární agenti? Jak se má člověk v té komplikované holmesologii vlastně vyznat!

3x Sherlock HolmesTvoje příběhy se dočkaly spousty filmových a televizních zpracování, dokonce v jednom filmu s Vlastou Burianem. Ale neměl bych to brát takhle vlastenecky, protože svými kousky se budou chlubit i jiné národy, i když pravda, třeba sovětská verze se zčásti točila právě u nás. Snad Tě moc nerozčiluje, že v těch adaptacích možná někdy vypadáš starší, než jsi byl, když se případy odehrávaly. Já vím, když jste se s Watsonem seznámili, bylo Ti teprve 27 let a Tvému příteli jen o trochu víc.

Ne, nepíšu to slovo s potutelným úsměvem, zkrátka kamarádovi, parťákovi. Byť si americký autor detektivek Rex Stout dovolil vyvodit, že Watson je žena a vy jste spolu žili neoddáni, jak se na starou dobrou viktoriánskou Anglii prostě nesluší, a proto musel své pohlaví tajit. Ba co víc, Watsonové křestní jméno rozšifroval jako Irene!

Nemusí se Ti to líbit, ale takové nápady nebo třeba to, že si jde pořídit dýmky odkazující na Tvé případy, myslím dokazují, že jsi zkrátka známý a oblíbený. Přeju Ti proto, ať si fanouškové nadále užívají Tvých příběhů  a holmesologické spolky, včetně naší České společnosti Sherlocka Holmese a Institutu pro studium života a díla Sherlocka Holmese, dál šíří Tvé dobré jméno.
K narozeninám kromě obvyklého přání nezbytného zdraví a štěstí přeju hodně případů, i když nevím, jestli si už teď raději neužíváš spíše včelaření v Sussexu. A také lásky. Kdo by chtěl být na stará kolena sám.

Srdečně
JZ

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA