Samotář (Mark Dawson)

Není nad zrazené zabijáky nebo ty, co se rozhodli se zabíjením skončit. Bez nich by byly regály knihkupectví o dost chudší. Prázdné místo by bylo i po novém thrilleru od Marka Dawsona. Ten si díky britské a totálně fiktivní Skupině, organizaci plné proradných šéfů a nelítostných zabijáků, rozjel úspěšnou kariéru spisovatele. A v této knize najdeme skloubené hned dvě série, jejichž díly úspěšně píše dodnes.

samotar-mark-dawsonAčkoliv to vypadá, že ústřední postavou bude vládní vražedkyně Beatrix Rose, je hlavním hrdinou její bývalý kolega ze stejné party, John Milton. Oba jsou na útěku před svým zaměstnavatelem, ale jen Milton dostane nabídku, jaká se neodmítá. A tak následuje klasická strategická hra v globálním měřítku, plány se kují v Moskvě, Hongkongu i Londýně. Ve hře jsou ruští špioni z bývalé KGB a všechno je superdrsné… Až na krycí jméno vedoucího skupiny zabijáků. Autor se opravdu snažil, aby příběh vyzněl věrohodně a seriózně, ale drsňácké hlášky typu: „Víte, kdo jsem, Řídící? (…) Já jsem zlej chlap, Řídící“ kapánek srážely vážnost celé situace.

Román nijak nevybočuje ze záplavy akčních thrillerů o vládních zabijácích, snad jen tím, že se tu proplétá Beatrix, která později dostane svou vlastní spin-off sérii. A Samotář je už pátým dílem řady, tudíž letmé narážky na události v předchozích knihách jen matou a nutí čtenáře pátrat, zdali někde nepřeskočili kapitolu. Přes všechny výhrady patří Samotář mezi ty knihy, které dokážete shltnout během jediného dne, takže něco do sebe určitě má…

Originál: The Ghosts, 2014
Překlad: Jan Mrlík
Vydal: Alpress, 2015
271 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA