Ryzlink ostrý jako nůž (Věra Fojtová)

Věra Fojtová Ryzlink ostrý jako nůž

Aktuální román z oblasti Pálavy je druhou knihou z edice Vinařská krimi nakladatelství Moba. Detektivní zápletka je tu průměrná, kniha neurazí, ale zřejmě ani nenadchne. Nejlepší pasáže se týkají vína a nejvíc prostoru věnovala autorka hlavní postavě, kapitánu Otakaru Kubovi.

Kniha začíná jako psychologický román: setkáváme se tu s hlavním hrdinou, který řeší problém se ženami. Ačkoliv by měl být věrný své přítelkyni Lence, do jeho života vtrhne bývalá láska Leona a pokouší se jej svést (pomocí vína, jak jinak). Jak tahle eskapáda skončí, se dozvíte vcelku podrobně, protože její důsledky se táhnou celým příběh jako had.
Kromě trápení se ženami má náš kapitán na krku tajemnou vraždu, která připomíná mafiánské praktiky. V tomto momentu se příběh dal pěkně rozehrát, ale autorka jej pojala jako jednu z nevýznamných epizod. Sice se dozvíme, že vraha vypátrali, protože udělal chybu, ale už se bohužel nedozvíme, jakou. Vlastní příběh začíná ve chvíli, kdy Lenka pozve Otakara na oslavy svatého Martina. Jsou spolu ve sklípku, vychutnávají si víno a čtenářům se představují aktéři následného zločinu.

Nevím, jak vám, ale mně připadá, že dost českých detektivek trpí stejným nešvarem, a to vynecháním popisů jednotlivých postav. O Lence jsem se dozvěděla jen to, že je plnoštíhlá a měkká, jedna z podezřelých je elegantně oblečená a bledá. Asi nejvíc prostoru dostala Leona, krásná štíhlá plavovláska. Kdyby byl popis postav v detektivce podružný, mohlo by se rovnou psát postava A, postava B, postava C. Že autorka zvládá perfektní popisy, je zřejmé ve chvíli, kdy dojde na víno. Panečku, to jsou najednou přirovnání a básnické výrazy!

Co se týče detektivní záhady, není příliš složitá. Už z anotace se dozvíte, že někdo zavraždí vinaře Rudu Jelínka. Otázkou je, kdo ho má na svědomí. Nenajdete tu klasické stopy, které by autorka rafinovaně skrývala, aby vás zmátla a na konci v takzvané vysvětlovací scéně šokovala. Vrahem může být v podstatě každý, záleží jen na tom, kdo měl příležitost.
Autorčin styl je vcelku příjemný. Vypráví příběh a leckdy komentuje či hodnotí. Nic proti, ačkoliv já bych uvítala víc napětí. Když už nemůžu hledat stopy a pátrat po vrahovi, chtěla bych se alespoň bát a chvět nedočkavostí, jak to vlastně skončí.

Ryzlink ostrý jako nůž je kultivovaný, příjemný příběh, jejž ocení milovníci vína a čtenáři příběhů, které se mohly stát. Otakar Kuba je policista a člověk, kterého můžete najít v každém městě. A i když jste nikdy nenavštívili sklípky jižní Moravy, budete mít pocit, že to tam důvěrně znáte. Čeká vás pohodový detektivní příběh, při jehož čtení budete mít pocit, že ho vypráví někdo vám blízký.

Vydalo nakladatelství: Moba, Brno 2012
Edice Vinařská krimi
224 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA