Ruso a mizející tanečnice (Ruth Downie)

Ruso a mizející tanečniceAntická detektivka z Římany ovládané Británie s hrdinou, který je dobrým lékařem, ale mizerným vyšetřovatelem, pobaví, poučí i potěší nejen příznivce série Lindsey Davisové
Gaius Petreius Ruso se od nepovedeného manželství a rodinných dluhů rozhodl utéct co nejdál, do Británie. A teď si za nic nemůže vybavit, proč mu to přišlo jako dobrý nápad. Británie je poslední výspa Impéria, země divoká, primitivní a pochmurná asi jako Rusova nálada. Coby medicus Dvacáté legie má s kolegou Valenciem na starosti armádní nemocnici a nestačí se divit, jak složitě se dají řešit jednoduché věci. Jako vrchol prvního týdne v novém působišti má na stole zavražděnou dívku, kterou do špitálu přinesli jen proto, že nevěděli, kam jinam s ní. A jedině špatnému vínu přičítá to, že koupil týranou otrokyni, i když ji nepotřebuje, za peníze, jaké si nemůže dovolit. Kvůli nedostatku prostoru v místnostech, které se za obyvatelné dají považovat jen stěží, ubytuje otrokyni, která si dala jméno Tilla, v baru, jež je oficiálně penzionem, neoficiálně nevěstincem. Právě v tom baru, kde krátce pracovala jiná dívka, než její tělo našli v řece a přinesli Rusovi na stůl…
Ale Ruso opravdu žádnou mrtvolu řešit nechce, už tak má problémů nad hlavu. Nejen že musí dostat z dluhů rodinný statek v Galii, zbavit se přehorlivého písaře a vybojovávat strategické bitvy se správcem nemocnice. Městem se teď ještě šíří fámy, že vyšetřuje smrt té dívky, čímž ale zasahuje do práce centurionovi, který z toho není nijak nadšený. Ale dostává se mu i různých varování, aby dal mrtvým pokoj. A najednou si není tak úplně jistý, jestli vážně nechal na noc hořet svíčku, nebo mu byt někdo nezapálil úmyslně. Anebo už mu z toho počasí měkne mozek…
Bylo velmi zajímavé sledovat ten kontrast mezi Římanem Rusem a domorodou Britankou Tillou, která se drží svých přírodních božstev a na Římany se dívá značně s despektem – byť je ve vlastnictví jednoho z nich. Zamlká Tilla se postupem času stává velmi pozoruhodnou postavou a čtenář jen trne, jestli ji opravdu Ruso po jejím uzdravení hodlá prodat dál – protože jestli to udělá, pak je korunovaný osel…
Tahle historická detektivka má vlastně dost netypické vyšetřovatele – Ruso je do pátrání vmanipulován takřka proti své vůli, zatímco Tilla chce vědět, co se stalo zmizelým dívkách z baru jen proto, aby se při plánovaném útěku vyvarovala jejich chyb. Oba se pravdě dostanou na dosah skoro až mimoděk a každý z jiného úhlu a řada komických situací vychází právě z toho, jak šeredně Ruso tápe ve věcech vyšetřování a vlastně komunikace s lidmi vůbec…
Zábavné čtení z britanského přístavu Deva s hlavním hrdinou, který je dobrým doktorem, ale mizerným detektivem s nulovou znalostí lidské povahy, časem krapet potemní. Čtenáři si sami udělají obrázek, proč se Římanům tak nedařilo podrobit si domorodce, i jak také mohl fungovat trh s otroky. A jen na čtenáři je, aby vypátral, v kterém roce se příběh odehrává – i když vodítka jsou dost jednoznačná.
Série má nyní již pět dílů a zavádí čtenáře jak na sever Británie za domorodou rodinou Tilly, tak i do Galie k „civilizovaným“ příbuzným Rusa, kteří se ale prý nepředvedou v nejlepším světle. Je až s podivem, že smolař Ruso přežije tolik knih. Třeba se v češtině dočkáme té druhé brzy…
Originál: Ruso and the Dissapearing Dancing Girls, 2006
Překlad: Viktor Janiš
Vydal: BB art, 2012
379 stran
www.bbart.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA