Černá karta – TV adaptace od autorů Boileau-Narcejac

Cerna karta_007_PBV neděli 02.10.2011 ve 21.55 hod. uvede ČT1 v pořadu V hlavní roli zločin adaptaci detektivního příběhu francouzské dvojice Boileau-Narcejac z roku 2005 Černá karta.

Druhořadý spisovatel Marton tráví své ještě nepříliš pokročilé stáří v luxusním domově důchodců. Kromě vnuka, který žije kdesi v Austrálii, nemá na světě nikoho. Žena ho dávno opustila, syn za války zemřel. Zdá se mu, že prázdný a stereotypní život mezi stejně opuštěnými lidmi neunese. Svému deníku svěřuje, že spáchá v nejbližších dnech sebevraždu. Jenže přijíždějí noví hosté – krásná paní Rouvrová s invalidním manželem. Mezi Martonem a paní Rouvrovou rychle přeskočí jiskra, sebevražda je zapomenuta. Ale v domově začínají záhadná úmrtí, posléze se nedá pochybovat, jsou to vraždy. Marton musí nakonec podezírat svou pozdní lásku, paní Rouvrovou… a sám se ocitne na vrahově seznamu.
Detektivní příběh známé francouzské dvojice Boileau-Narcejac pro televizi adaptovala Jana Dudková a dodržela patřičné atributy: komorní děj, nepříliš postav, jednotu místa. Prostředí rodinného domova a jeho figurek, romantická láska s tajemnou dámou, očekávání další vraždy mezi známými postavami, sám hrdina je v nebezpečí. Vrah je dopaden, ale lehce vztyčený prst nad nedostatkem důvěry v lásce dodává příběhu a hrdinovi o něco hlubší rozměr.
Cerna karta_001_PBScenáristka a dramaturgyně Jana Dudková oslaví právě v těchto dnech životní jubileum, osmdesáté narozeniny. Její práce je úzce spjatá s Českou, resp. Československou televizí, kde se jako autorka podepsala pod řadu výjimečných dramatických titulů, např. adaptací Jiráska Na dvoře vévodském, Nerudy Arabesky, filmů Hanele, Golet v údolí, cyklu Povídky malostranské, i detektivních adaptací Síť na bludičku, Panenka, V kleštích a dalších. Výraznou stopu v televizní tvorbě zanechala i jako dlouholetá dramaturgyně např. seriálů Dnes v jednom domě, Sanitka atd.
Hrají: J. Abrhám, E. Balzerová, R. Brzobohatý, J. Smutná, S. Zindulka a další. Scénář J. Dudková. Kamera V. Holomek. Režie Z. Zelenka

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA