Neviditelný (Roger Hobbs)

neviditelnyNeviditelný je napínavý a mistrně napsaný špionážní román od amerického autora Rogera Hobbse. V mnohém připomíná nejlepší práce Roberta Ludluma. Kuriózní přitom je, že Hobbsovi je teprve pětadvacet let a Neviditelný je jeho prvotina.

Rozdíl oproti agentu Bourneovi z Ludlumových knih je jen v tom, že Hobbsův hrdina nestojí na straně zákona, ale živí se zločinem. V příběhu se objevují motivy známé ze špionážních příběhů, ale přesto všechno je Hobbs originální. On sice použije patologicky známou zápletku, ale jeho hrdina ji vyřeší nečekaným způsobem. Příklad? Jako klišé už působí dvojice: padouch a sličná policistka, která ho pronásleduje. Drtivá většina autorů by podlehla sentimentu a neodpustila si konec ve stylu „žili šťastně až do smrti“. Ne tak Hobbs.
On je svůj, nikomu se nepodbízí a rozhodně neinklinuje ke kýči. Díky tomu patří jeho román k tomu nejlepšímu, co žánr špionážních románů za několik posledních let nabídl. Hobbs píše s lehkostí, kterou byste u začátečníka nečekali. Příběh je poměrně komplikovaný a nenajdete tu nic, čím by si autor jakkoliv zjednodušil práci. Jeho postavy působí reálně jako skuteční lidé. Umíte si je představit, víte, co cítí, co si myslí, a dokonce se do nich dokážete vžít. A je úplně jedno, zda autor píše o významné postavě, nebo o někom, komu věnuje pouhých pár odstavců.

První, úvodní kapitola je vcelku banální: dva zfetovaní zločinci se pokusí vyloupit kasino. Postupují přitom podle plánu, který vymyslel jejich šéf. Během loupeže se cosi zvrtne a jeden z lupičů je zastřelen. Druhý má na kahánku, ale i tak se mu podaří utéct s lupem ve výši dvou milionů dolarů.
Vlastní příběh vypráví v první osobě hlavní hrdina: muž s temnou minulostí, praxí zločince a výcvikem, který by mu mohli závidět i nejlepší agenti. Jak se jmenuje? To se nedozvíte, a proto musíte vystačit s přezdívkou Neviditelný.
Je dlužníkem mafiánského bosse, který po něm nyní chce malou službičku. Neviditelnému nezbývá než přikývnout. Najít peníze považuje za jednoduchý úkol, dokud se nedozví všechny okolnosti loupeže. Mafiánský boss ukradl federální peníze, které do osmačtyřiceti hodin vybouchnou. Neviditelný má peníze najít a pak se postarat o to, aby vybouchly v domě mafiánova konkurenta. Do úkolu se pustí, protože mu nic jiného nezbývá. Čtenář se postupně dozvídá, co Neviditelný provedl a proč je mafiánovým dlužníkem.
Neviditelný velice brzy zjistí, že nic není tak, jak to vypadá. Mafiánský boss mu lhal téměř ve všem, co se od něj dozvěděl. Postupně zjišťuje pravdu, která je čím dál děsivější. Spousta lidí ho chce zlikvidovat a on si pomalu začíná uvědomovat, že nemůže věřit vůbec nikomu. Záhy je zřejmé, že se stal pěšákem dvou mafiánských bossů ve hře, kterou nechápe. Postupně přichází věcem na kloub a čtenář je několik kroků za ním. Neviditelný se vám nesvěří se svými plány a vy budete žasnout, jak má všechno geniálně vymyšlené. Cílem není jen přežít a najít peníze, ale Neviditelný se chce pomstít všem, kteří mu během akce ublížili nebo s ním manipulovali.

Kniha má spád a hodně rychlé tempo. Pořád se něco děje a Hobbs vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Skvělé jsou pasáže, ve kterých vám hlavní hrdina vysvětluje, jak co nejlépe spáchat různé zločiny. Neříkám, že máte vyloupit banku, ale pokud chcete psát thrillery, tato kniha by se vám mohla hodit. Když to přeženu, román Neviditelný by mohl sloužit jako učebnice zločinu. A to hodně zábavná učebnice.
Podle nakladatele Hobbs nyní pracuje na druhém románu, který v Americe vyjde v roce 2014. Až bude přeložený do češtiny, s chutí si ho přečtu. Doufám, že bude přinejmenším tak dobrý jako tato prvotina.

Originál: Ghostman (2013)
Překlad: Dalibor Míček
Alpress, Frýdek-Místek 2013
edice Klokan
236 stran
www.alpress.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA