Ruská ruleta a jiné povídky (Ed McBain)

Ed McBain Ruská ruleta a jiné povídkyPodle textu na přebalu knihy se jedná o knížku obsahující celkem jedenáct povídek a každá z nich má v sobě skrývat malou detektivku. I sám autor to v úvodu píše, pravda, ne o všech.

Abych byl upřímný, tak s tímhle nesouhlasím. Ano, některé povídky v sobě mají nějakou záhadu, taková „Na útěku před Legsem“ dokonce vyšla v antologii detektivních povídek a považuji ji za možná nejlepší příběh z celé knihy. Ale i ostatní povídky jsou dobré, třeba hned první „Interview“. Je to vlastně jeden dlouhý dialog (výborný – jak jinak?), kde se novinář ptá filmového režiséra na okolnosti natáčení filmu, při němž utonula mladá herečka. Nebo takové „Krajní nedorozumění“ – čtu asi deset stránek a teprve si uvědomím, že bych vlastně měl najít něco detektivního, ale nenacházím; tak jsem se začetl.

Snad u každé sbírky jakéhokoliv žánru najdeme povídky, o nichž lze říct, že se tolik nepovedly. Jedna či dvě mne v tomto případě možná tolik nenadchly, přesto ale v každém příběhu – ať už na dialozích nebo třeba stylu vyprávění – jasně vidím vždy čtivého McBaina. A že umí psát i o jiných věcech, než je zločin, víme ostatně i z jeho knih o 87. revíru.

Running From Legs and other stories
Přeložil Radim Klekner
BB art, Praha 2005

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA