Dívej se, jak umírají (Ed McBain)

Ed McBain, Dívej se, jak umírajíVedro. Horké, rozpálené ulice velkoměsta. Kdo může, vypadne někam pryč. V červenci být ve městě není nic příjemného, natož ještě v chudinské čtvrti. Pokud tam musíte bydlet, nelze v tom ospalém, žhavém dni dělat nic jiného, než se schovat domů. Jenže v chudinské čtvrti nejsou v bytech klimatizace. Tak co třeba zajít do ošuntělého baru na rohu ulice? A co třeba někoho odkrouhnout?

Dovolte, abych vám představil Alfréda „Alfieho“ Gomeze, portorikánského kluka a budoucí cíl vražedného útoku. Považte – dovolil si obtěžovat holku jménem China, na kterou má zálusk partička mladých gangsterů se vzletným názvem „Královská garda“. Tuto partu tvoří tři mladíci, kteří z dlouhé chvíle vysedávají v baru u Luise. Vzhledem k tomu, že se nudí, není vražda tak špatný nápad. Alfie sice pouze Chinu párkrát pozdravil, ale i to je v očích „Královské gardy“ těžký hřích.

Do našeho slumu však zavítají i staří známí detektivové z „osmasedmdesátky“. Někde mezi oprýskanými zdmi starých činžáků, mezi horou odpadků a pobíhajícími krysami, se totiž skrývá „opravdový“ gangster, jménem Pepe Miranda, který si už jednou udělal z policistů dobrý den a zdařile jim pláchnul. Pátračka v čele se Stevem Carellou a poručíkem Byrnesem tak tentokrát nechce nic ponechat náhodě a obyvatelé zchátralých příbytků mají hned díky přivolané zásahové skupině o zábavu postaráno. K obvyklým „čumilům“ se posléze přidává i naše trojice z „Královské gardy“. Odradí je ale nečekaná podívaná od jejich úmyslu sprovodit bojácného Gomeze ze světa?

Představovat knihy Ed McBaina je určitě fanouškům tohoto nedávno zesnulého amerického spisovatele italského původu nošením dříví do lesa. Jeho detailní popisy pátrání, sugestivní líčení atmosféry fiktivního města Isoly, několikastránkové dialogy, často naturalisticky popisované scény či občas poněkud černý humor, to jsou hlavní důvody, proč je mezi čtenáři tolik oblíben. Přispívají k tomu i detektivové z 87. pátracího oddílu, kteří ve většině McBainových románech figurují již hezkou řádku let. Jsou to obyčejní policisté, s lidskými chybami i přednostmi, kteří svou nevděčnou a těžkou práci zároveň milují i nenávidí. Kromě zmíněné řady románů z 87. revíru, psal Salvatore Lombino (jak zní pravé jméno Ed McBaina) i příběhy, kde v hlavní roli vystupoval černošský soukromý detektiv Matthew Hoppe či romány bez postavy „velkého detektiva“. V jeho románech (mnohdy se silným sociálním podtextem) navíc nešlo vždy o klasické detektivky, kdy se stane zločin a vy s napětím (někdy až do poslední stránky) čekáte, kdo je pachatelem. Některé příběhy jsou dokonce vyprávěny v první osobě v postavě zločince („Jeho slovo je zákon“) a v jiných titulech zase sledujete přípravu či samotný průběh zločinu, tak jako v tomto románu.

Příběh o třech mladých gangsterech a jednom policejním zátahu se dnes může někomu zdát poněkud směšný. Je však nutné uvědomit si, že román pochází z roku 1960. Pravdou sice je, že dějově nijak „akční“ není – Mistr se tentokrát spíše soustředil na sugestivní atmosféru několika městských bloků, kde se příběh, odehrávající se během jediného dne odehrává, nicméně i v tomto románu McBain opět dokazuje své vyprávěčské kvality.

Originální titul: See Them Die (1960)
Vydáno: Hamish Hamilton ve Velké Británii (1960)
Vydání v České republice: BB art (2003)
Přeložila: Alena Maxová (2002)

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA