Rene Denfeldová

Foto: © Gary Norman
Foto: © Gary Norman

Americká novinářka a spisovatelka pracuje na záchraně odsouzených k trestu smrti – a vězení jí dodalo inspiraci pro její první román…
Novinářka psala pro různá přední periodika, například New York Times Magazine nebo Philadelphia Inquirer, na svém kontě má i tři faktografické knihy na základě svých reportáží nebo zkušeností (díky svým boxerským zkušenostem napsala knihu o ženské agresi a o tom, jak ji ventilovat).
Coby nezávislá novinářka se třemi adoptovanými dětmi však potřebovala práci na celý úvazek a na mysl jí přišlo zaměstnání, se kterým se setkala během své reportáže – vyšetřovatel v případech trestu smrti. Takový vyšetřovatel pracuje pro advokáta odsouzeného a snaží se zjistit motivy, proč lidé dělají, to co dělají, snaží se rozsudek zvrátit. Funguje však také jako vrahův zpovědník a vrba.
Rene Denfeldová získala licenci pro tuto práci v roce 2008 a od té doby je ve vězení a v celách smrti jako doma. Až si jednoho dne uvědomila, jak „čarovná místa“ to jsou, jak lze nalézt krásu a poezii i v těch nejzoufalejších a nejvíce skličujících podmínkách. A o tom je i její první beletristická kniha Magický únik – o magii starého vězení.

Hlavními postavami jsou tři bezejmenní hrdinové, z nichž Dáma – vyšetřovatelka vychází z autorčiny profese. Dáma chodí zpovídat Padlého Kněze, jehož soused – Vypravěč je hlavním tahounem děje, to v jeho očích ožívají krásy a mystéria starého domu – anebo už mu izolace narušila vnímání reality…
Magický únik obsahuje hrůzu zločinů, korupci a brutalitu všedního dne ve vězení, ale i velkou empatii pro ztracené duše; pokouší se demytizovat nepříjemné téma. Má v sobě smutek i poetiku a je velmi těžko zařaditelný. Přesto, nebo právě proto si tento neobvyklý příběh nachází cestu do celého světa, dosud byl přeložen do 20 jazyků.

Autorka nyní žije s rodinou v Portlandu v Oregonu.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
www.renedenfeld.com

VYŠLO ČESKY ::

  • Magický únik (The Enchanted, 2014; Beta, 2014/10) NOVINKA
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA