Nejvzácnější rukopis (David Gibbins)

David Gibbins Nejvzácnější rukopisArcheolog, odborník na starověká potopená plavidla, David Gibbins, přirovnávaný k Indiana Jonesovi, nám po knihách Atlantida a Křižácké zlato nabízí další dobrodružné záhady v knize Nejvzácnější rukopis.

Podmořský archeolog, Jack Howard nachází při svém archeologickém výzkumu v Herculanuu – městu, které bylo v roce 79 před naším letopočtem zasypáno lávou ze soptícího Vesuvu – zachovalou knihovnu a v ní sochu Anubise, staroegyptského boha střežícího podsvětí, a v nalezených prostorách nejedno tajemství…

Děj ze současného pátrání je občas střídán pasážemi z minulosti a autor rozehrává hru „co se mohlo stát, kdyby“ císař Claudius nezemřel na otravu jedem a jeho smrt byla jen předstíranou. Zajímavých „nálezů“ je v této knize více. Už tím prvním je potopená loď svatého Pavla, která plnila zvláštní účel. Neohrožený archeolog se se svými kolegy ocitá na „válečné stezce“ s jistou nebezpečnou organizací . Je možné, aby byl skutečně kdesi ukryt dokument zvaný Ježíšovo evangelium? A co takhle nalezení hrobu královny Boudicy v ulicích pod centrem Londýna?
Jack Howard je vylíčen jako nadšený vědec, jeho řecký kamarád Costas k němu vytváří zajímavý, trochu lidštější protipól.  Možná by k postavě Jacka neškodilo přidat „sem – tam“  silnější koření romantiky.
Nejvzácnější rukopis můžete číst bez znalostí předchozích titulů, i když se setkáte s několika narážkami na situace z předchozích knih, aniž by byly příliš vysvětlovány. Třetí kniha ze série s Jackem Howardem je prošpikovaná historií – od té nejdávnější až po současnou. Možná by právě ta přehršel nejrůznějších faktů a souvislostí mohla trochu odrazovat, v této knize se ale zdají být na místě a nemají rušivý vliv.
Na textu je znát, že autor se opírá o své bohaté zkušenosti s archeologií a dokáže je zdařile předat dál.
Nejvzácnější rukopis je pořádnou porcí záhad, dobrodružství a odborných informací. Pokud vás bude zajímat Gibbinsovo vysvětlení co se týká historických skutečností a fantazie, nenechte si ujít ani kapitolu Dodatek autora v závěru knihy.
Tento velmi složitě konstruovaný příběh se dobře čte a stojí zato, abyste s touto knihou strávili o trochu delší čas.

Originál: The Last Gospel
Překlad: Michael Havlen
Vydalo nakladatelství
Metafora, 2009
432 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA