Román, zasazený do dramatického období Velkého požáru roku 1666 a jeho následků, je především historickým příběhem s detektivní zápletkou…
O Velkém požáru jsme se přece učili. Víme, že začal v Pudding Lane a že poté, co spálil velkou část Londýna, byly úzké uličky plné dřevěných domků nahrazeny širokými kamennými. Ale to vše je jen teorie, jen zmínka v učebnici. Román Andrewa Taylora nás ale přenese přímo do hořícího Londýna, plného kouře a popela…
Během požáru zemřelo mnoho lidí. Najde se však mrtvola muže, kterému na věčnost pomohl nůž. A protože podle livreje patřil mrtvý ke služebnictvu významného radního, je třeba nejvyšší opatrnosti. Sir Williamson je náměstkem lorda Arlingtona (čili má v rukou velkou moc a rozsáhlé pravomoci). Při vyšetřování proto postupuje tak opatrně, že se až zdá, jako by vůbec nevyšetřoval. Ve skutečnosti všechnu skutečnou dřinu odnese James Marwood, jeho poskok, tiskařský učeň a hlavní hrdina příběhu. Marwoodova rodina sice ztratila své postavení, ale ve Williamsonových službách může uplatnit dobré vzdělání, znalost Londýna a bystrý úsudek.
Naproti tomu Catherine Lovettová je v rodině svého strýce trpěná jen jako výhodný prostředek obchodu – její sňatek už je na spadnutí. Bystrý úsudek ani vzdělání jí v její pozici nepomůžou. Ačkoli čtenáři hned dojde, že Marwood i Cat mají hodně společného a už si maluje, jak budou pátrat spolu ruku v ruce navzdory protivenství, autor se takovým naivním představám určitě pobaveně usmívá. Jedním z velkých otázek celé knihy totiž je, zdali se obě hlavní postavy vůbec někdy setkají…
Středověk očima Andrewa Taylora není žádná selanka. Život tam byl tvrdý, a krutosti se nevyhýbají ani hlavním postavám. Popravdě poté, co nechal autor zabít sympatického sluhu, se o hrdiny dost bojíte. Taylor a 17.století jsou evidentně schopni všeho a vy tak nedokážete předvídat, co přinese další den, další stránka…
V příběhu hodně záleží na politickém pozadí – kdo byl za Cromwella na čí straně a kdo je teď v nemilosti, katolíci versus protestanti, stoupenci „páté monarchie“ (čili ti, co věří v příchod Krále Ježíše…) Postupně však začne být jasné, že ono „politické pozadí“ může být dost dobře motivem vražd, je tedy dobré věnovat mu pozornost. Informace málo známé se tu mísí s těmi známějšími, včetně reálných historických osobností. (Architekt „doktor Wren“ tu sice dostal jen epizodní roli, z učebnic dějepisu ale víme, že na pozdější podobě Londýna měl roli hlavní…)
K atmosféře obav a nejistot přispívá i skvělé vylíčení doutnajícího města, plného zoufalých lidí bez střechy nad hlavou i těch, kteří se z popela pokoušejí urvat něco pro sebe…
Na knize si smlsnou milovníci dějin Anglie a historických románů, podložených skutečnými událostmi. Potěší ale i ty, kteří nepotřebují svět malovat na růžovo anebo takové, pro něž není nic lepšího než sledovat, jak do sebe všechno zapadá, jak má každý detail své místo. I když vyšetřování vražd není v centru dění, čtenáři detektivek si v knize přesto najdou to své – tajemství a nebezpečí, zrádce a zloděje, i hledání pravdy.
Originál: The Ashes of London, 2016
Překlad: Háta Kreisinger Komňacká
Vydal: Práh, 2017
417 stran