Strakatý pás a jiné případy Sherlocka Holmese (Sir Arthur Conan Doyle)

Arthur Conan Doyle - Strakatý pás a jiné příběhyV detektivním žánru patří případy Sherlocka Holmese bezpochyby ke klasice nejklasičtější, a proto není divu, že Doylovy příběhy s tímto Velkým detektivem vyšly v edici Světová krimi literatura deníku Lidové noviny. Oproti jiným svazkům ale nevyšel jeden už dříve česky publikovaný román, ale doposud nevydaná sbírka těch nej holmesovských povídek – do svazku byly zařazeny jednak některé z těch povídek, které sám autor považoval za nejlepší (Strakatý pás, Skandál v Čechách, Spolek ryšavců, Poslední případ a Prázdný dům), ale také příběhy na základě volby společností Sherlocka Holmese, mezi nimiž nechybí ta česká, přesněji tedy Česká společnost Sherlocka Holmese (Charles Augustus Milverton, Šplhající muž, Lví hříva a Umírající detektiv), jejíž předseda Aleš Kolodrubec sborník ostatně uspořádal a opatřil předmluvou. Jak si možná všimnete, výběr povídek do Strakatého pásu je zčásti totožný s povídkami zařazenými do sbírky Muž s dýmkou a houslemi (Albatros, Praha 1987) opatřené ilustracemi Adolfa Borna.

 

V knize najdete dvě povídky s vazbou na Čechy (Skandál v Čechách a Šplhající muž), jednu ze dvou povídek, která vypráví přímo Holmes a Watson v ní nevystupuje (Lví hříva) nebo třeba dvojici povídek se smrtí a „obživnutím“ Velkého detektiva (Poslední případ a Prázdný dům).

 

Doylův charakteristický styl, atmosféra Londýna (a Anglie vůbec), geniální detektiv, zajímavé zápletky. Protože jde o povídky, nabízí se samozřejmě tuhle lahůdkovou klasiku číst postupně – třeba před spaním.

 

Překlad: Zora Wolfová, Jan Zábrana, František Jungwrith, Eva Kondrysová
Uspořádal a předmluvu napsal: Aleš Kolodrubec
Vydání tohoto výboru první
Euromedia Group, Praha 2007, edice deníku Lidové noviny – Světová krimi literatura, svazek 5

 

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA