Paul Cleave

*10. prosince 1974 Nový Zéland

Novozélanský autor temných příběhů propaguje město Christchurch takovým způsobem, že tam nikdo nechce jezdit…

cleave-paul
Foto: www.paulcleave.co.nz

Žije v turisticky oblíbeném městě Christchurch, kam s oblibou zasazuje děj svých brutálních thrillerů – město se v jeho knihách stává dysfunkčním semeništěm psychopatů, tudíž evropští čtenáři jeho knih sice stále považují Nový Zéland za ráj na zemi, ale Christchurch by asi nenavštívili…

Paulova cesta k úspěchu byla trnitá. Rukopis své první knihy napsal už před lety, práva k němu však mělo nakladatelství, které zkracovalo. Pak jeho literární agentka, která měla situaci vyřešit, vytunelovala účty a zmizela ze země. Nakladatelství Random House byl poslední pokus, než to Paul definitivně vzdá a začne se živit jako normální lidi… A tentokrát to vyšlo – především v Evropě si našel temný příběh o sympaťákovi, který jen tak bokem vraždí ženy, své nadšené čtenáře. Román Čistič se stal mezinárodním bestsellerem s půl milionem prodaných výtisků a patnácti jazykovými mutacemi.

Přitom Paul nikdy moc detektivky nečetl, jeho oblíbeným žánrem byl horor. To však změnil Lee Child a jeho první kniha Jatka – tehdy Paul zjistil, že skutečný život může být sám o sobě pořádným hororem, zvlášť když sériový vrah může vypadat jako chlápek od vedle.

V jeho románech proto nic není jisté – hodní chlápci mohou být vlastně dost zlí a „hodní poldové“ nehrají vždy podle pravidel. Autor zkrátka rád nechává své čtenáře překvapovat, a to i nepříjemně. Jeho volná série Christchurch noir Crime bývá propojena postavou bývalého poldy Theodora Tatea nebo jeho kolegy Carla Schroedera, spadají však do ní vlastně všechny thrillery, odehrávající se v pořádně temné verzi novozélandského velkoměsta.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
www.paulcleave.co.nz

OCENĚNÍ ::

2011 – Ngaio Marsh award (Blood Men)
Více o cenách

VYŠLO ČESKY ::

  • Čistič (The Cleaner, 2006; Jota, 2007)
  • Jezerní hřbitov (Lake Cemetery, 2008; Galatea, 2015) NOVINKA
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA