Osudný příliv (Iris Johansenová)

Iris Johansenová Osudný přílivIris Johansenová je velmi pilnou autorkou detektivek, thrillerů a romantických románů. Některé z jejích knížek byly oceněny a dostaly se na nejvyšší příčky prodejnosti po celém světě. Rádi bychom vám představili její novinku v českém překladu – detektivní thriller Osudný příliv.

Oceánografka Melis Nemidová žije na jednom karibském ostrově, kde jsou její jedinou společností dva delfíni. Ačkoli má za sebou krutou minulost (byla v dětství prodána do nevěstince), nyní si konečně užívá poklidného života. Tuto idylku naruší zpráva od jejího nevlastního otce Philipa, který se rozhodl na ni přepsat ostrov nazvaný „Last Home“. Na základě tohoto vzkazu spěchá za Philipem do Řecka, kde však může jen bezmocně sledovat, jak jeho jachta exploduje. S Philem na palubě. Sama Melis je zraněna a je převezena do nemocnice, kde se seznámí s bohatým dobrodruhem Jedem Kelbym.

Od propuštění z nemocnice je jí na stopě vrah a lupič bez skrupulí, protože Melis je nyní jediná, která má informace o „Marinthu“, tajemném, potopeném městu, kterému byl Phil na stopě. Melis se proto uchýlí zpět na svůj ostrov a v obraně ji pomáhají její spolupracovníci a především Jed Kelby, který však také touží získat stopu k Marinthu a k jeho bohatství…

Osudný příliv není nejlepší z knih, které Johansenová napsala, ale přesto ji čtenář neodloží, pokud ji již začal číst. Je to tím, že není tak napínavá a až na jeden zvrat v příběhu, jsou všechny další události předvídatelné. Příběh se odehrává v atraktivním prostředí a je lehké se do něj vnořit a cítit na jazyku slanou vodu a horké slunce Karibiku; tento pocit je v zimním období opravdu osvěžující. Dále se čtenář dozví o zajímavém sociálním a společenském chování delfínů a o práci oceánografa. Příběh je veden jako boj mezi dobrem a zlem, kdy zlo je velmi vynalézavé a využívá všech možností (vražd a psychického teroru), aby získalo, to co chce. Nechybí zde však i milostný příběh a láska. Z vývoje událostí, neočekávaného zvratu a neuzavřeného konce příběhu je možné se domnívat, že knížka se dočká pokračování.

Originál: Fatal Tide, 2003
Překlad: Ondřej Frühbauer
Vydalo nakladatelství Columbus, 2009
248 stran

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA