O detektivní prvotině Ivana by si to nepřála

Dalibor Szydlowski se narodil 4. června 1967 v Karviné na severní Moravě. Roku 1985 maturoval na gymnáziu v Karviné, pokusil se o absolvování vysoké školy strojní, ale po dvou letech toho zanechal a narukoval na prezenční službu do Brna. V roce 1989 se oženil s ženou z Uherského Hradiště, kam se po absolvování základní vojenské služby i přestěhoval. Tam začal psát krátké povídky do okresních novin a časopisů, např.: Vážená paní Lotová, Paní Lásko, Můj Živote, můj pane, No to se povedlo, Přání…
Tyto povídky ukazují Szydlowského jako člověka, který svými povídkami a příběhy baví nejenom sebe, ale také se snaží pobavit své čtenáře, což se mu podle ohlasu čtenářů i daří…
Roku 2006 mu krátké povídky přestaly dávat dostatek místa pro dialog, vtip a zápletku, proto začal psát jen sám pro sebe první detektivní příběh: Ivana by si to nepřála. Na tomto příběhu, z kterého nakonec vznikla kniha má velký vliv jeho pocit po rozvodu s manželkou.
Má dceru Markétu a syna Dalibora.
Zemřel 4. září 2010 v Petrovicích u Karviné.

O knize: 

Dějem knihy Ivana by si to nepřála provází čtenáře mladý detektiv Tomáš Lucas. Detektivní příběh ze současnosti začíná okamžikem, kdy je zavražděna jeho přítelkyně Ivana, dcera pana kapitána a Tomáš je pověřen odhalením důvodu smrti mladé herečky a své největší lásky. Vedle poutavého děje čtenář může pronikat i do života všech hlavních postav. Přitažlivý je i autorův jazyk a humor.

Ukázka z knihy:
…Mám sakra dovolenou, tak co se děje? Začala válka nebo co?“
„Tome přestaň, náčelník si myslí, že už jsi dost dlouho doma, čeká tě u sebe.“
„Čtyři dny není dlouho, dej mi pokoj“
„Pane, ta holka je mrtvá asi šest hodin, dělej!“
„Nesnáším když mi říkáš pane“
„Ano, pane.“ Dobře ví, co mě naštve. Šel jsem do lednice pro džus, ani jsem se nenamáhal nabídnout Jendovi, nabídl si sám. Moje kocovina odcházela a já jsem věděl, že je dovolená v tahu. „Jaká holka, co to meleš?“

„Ta, co ji před chvíli našli úplně mrtvou, řečeno tvými slovy. Podle tebe mohu dodat, bez života.“

„Stejně plácáš nesmysly, bolí mě hlava, co vlastně po mě chceš ?“

„Zvedni svoje pozadí a vystartuj směr pan kapitán Podhola, který před hodinou zrušil tvoji dovolenou.“

„No, to je perfektní, naposled jsem měl dovolenou …, kdy jsem vlastně měl dovolenou?“

Z recenzí a autorských posudků:

“…Během příběhu, který se v knize odehrává, ukazuje autor, že se smutkem se dá bojovat a že často nejlepším lékem je smích. Při čtení, kdy mi bylo smutno nad osudy hlavních hrdinů, jsem se musel i usmívat nad postupem detektiva Lucase, který často místo dlouhého přešlapování a vyzvídání udeří na podezřelého rázně a s vtipem, takže se doví často i věci, které vůbec vědět nechtěl, ale hlavně dřív, než jiní detektivové…”
Dalibor Kubáň, 2007

“Myslím si, že tato kniha má všechno co má správná detektivka mít. Čtenáře zaujme, upoutá a celkem slušně se v ní udržuje napětí až do konce. Děj není rozvleklý, má spád, a proto se kniha dobře čte. Věřím, že si ji s radostí přečte každý, kdo má rád detektivní příběhy, a zaujme ho tak, jako zaujala mě. Vřele ji doporučuji.”
Emilie Volejníková, 2009

Autor se, bohužel, vydání své prvotiny nedožil.

Knihu vydalo nakladatelství ALFA – OMEGA, 2010, 103 stran, ilustrace: Věra Martínková,  ISBN: 978-80-7389-064-3 a na jejich stránkách www.alfa-omega-cz.com si ji můžete za 150 Kč zakoupit.

Autor: Dalibor Szydlowski ml.

Share Button

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.