Noční pád (Nelson DeMille)

Měli letět z New Yorku do Paříže. Nikdy tam ale nedoletěli. Jejich životy skončily po pár minutách od startu, když letadlo vybuchlo nad Long Islandem. Proč museli všichni na palubě zemřít? Na to se snaží přijít expert na terorismus John Corey v napínavém příběhu, který nyní vychází v podobě audioknihy.

Příběh

nocni-pad Jednoho červencového večera roku 1996 se Bud Mitchell a Jill Winslowová ubytovali v malém hotýlku na Long Islandu. Za soumraku si šli zašpásovat mezi duny na pobřeží a chtěli se při tom natočit na kameru. Rozdováděný pár si pak ani nevšiml ohnivé koule na obloze. Teprve když se zpožděním uslyšeli výbuch, jen užasle zírali na oblohu, ze které padaly do moře hořící kusy velkého dopravního letadla. Dvojice zděšeně prchala od zátoky, na jejíž temné hladině v dálce hořely trosky letounu. Předpokládali, že chvíli bude pláž plná zvědavců. Další šok přišel, když si Jill v autě prohlédla, co natočili. Záznam zachytil, jak se k letadlu blíží z moře jakýsi svítící pruh, hned nato pak bylo vidět explozi letadla. Jill chtěla kazetu ukázat policii, ale Bud byl proti. Oba měli své zákonné partnery a následné vyšetřování by jejich mileneckou aférku odhalilo. …

O pět let později se na Long Islandu John Corey s manželkou Kate Mayfieldovou účastní zádušní mše za oběti letecké katastrofy. Kate pracuje u FBI a před léty se na vyšetřování tragédie podílela. Podle oficiálního závěru byl příčinou výbuchu letadla elektrický zkrat, který zapálil výpary v palivové nádrži. Řada očitých svědků havárie však tvrdí, že letadlo sestřelila raketa. Pro toto tvrzení se však nikdy nenašly žádné důkazy.

John Corey, který pracuje u protiteroristické operační skupiny (v originálu Anti-Terrorist Task Force – fiktivní jednotka FBI založená na skutečné Joint Terrorism Task Force – pozn. red.) není příznivcem konspirační teorie o raketě, ale když je na mši od výše postaveného vyšetřovatele varován, aby se do ničeho nepletl, vzbudí to jeho zvědavost. Tu ještě umocní Kate, která nebyla na rozdíl od mnoha agentů z FBI a CIA nikdy zcela přesvědčená, že šlo o mechanickou závadu. Sdělí Johnovi, že tehdy celou událost možná jistá dvojice natočila na kameru. Soudilo se, že šlo o mileneckou dvojici, která rozhodně měla co skrývat. Proto se je prý nikdy nepodařilo najít. John se rozhodne dvojici vypátrat. Slibuje si od toho, že se možná konečně dozví pravdu. Bude však muset pátrat na vlastní pěst, navíc není jasné, jestli milence už někdo přeci jen nenašel a „nezpracoval“, nebo jestli jsou vůbec ještě naživu…

Skutečnost

Román vychází ze skutečné katastrofy, která dodnes vyvolává otázky a pochybnosti. 17. července 1996 vybuchl v půl deváté večer nad Atlantickým oceánem letoun Boeing 747 („Jumbo“) společnosti TWA. Stalo se tak ve výšce necelých pěti kilometrů, dvanáct minut po startu z letiště Johna F. Kennedyho v New Yorku. Let TWA 800 mířil do Paříže, odkud měl dále pokračovat do Říma. Na palubě bylo 212 cestujících a 18 členů posádky. Nepřežil nikdo. Následovalo nejnákladnější vyšetřování letecké havárie v dějinách USA, ale zcela uspokojivou odpověď ohledně příčiny tragédie nepřineslo. Stejně jako v knize se oficiální verze přikláněla k tomu, že příčinou tragédie byla pravděpodobně jiskra v palivové nádrži. Ne zcela přesvědčivý závěr vedl k řadě spekulací (podpořené očitými svědky tehdejší havárie), podle kterých šlo o teroristický útok nebo zbloudilou střelu amerického námořnictva. Přestože FBI obojí vyloučila, podle příznivců konspiračních teorií by před 11. zářím nikdo nepřiznal, že teroristé mohou odstřelit letadlo z New Yorku a tajné služby jsou tím pádem úplně neschopné. Stejně tak by se nikomu nechtělo přiznávat, že armáda omylem sestřelila civilní letadlo.

Autor

Dnes třiasedmdesátiletý americký autor Nelson DeMille poprvé představil postavu Johna Coreye v románu Ostrov Antrax (česky vyšel v roce 2011). Do dalšího románu s ním už nepočítal, ale čtenáři si jeho návrat vymohli. Díky tomu má série s tímto svérázným, sarkasmy a suchým humorem nešetřícím vyšetřovatelem už sedm titulů. Všechny vyšly i u nás a u českých si vedou skvěle – hodnocení na stránkách Databáze knih neklesá až na dvě výjimky pod 80 %. Noční pád je třetím titulem série.

Čtenáři oceňují autorův přehled o problematice tajných služeb a terorismu, stejně jako jeho skvělé vyprávěčské schopnosti. V Nočním pádu dovede čtenáře bavit hláškami hlavní postavy, navíc ještě v první osobě, takže se s Johnem můžeme snadno sžít. Stejně dobře ale DeMille zvládá barvité líčení scenérií. Nejmarkantnější je to v emotivní klíčové scéně pádu letadla, která silně kontrastuje s romanticky popsanou podvečerní atmosférou pobřeží. Jindy nechá jinak ostříleného Coreye ovládnout emocemi, ale vůbec to nepůsobí nepatřičně pateticky a je možné, že některé scény „dostanou“ i Vás.

Tohle všechno je důkazem všestranného talentu Nelsona DeMille. Když se podíváte do jeho životopisu, zjistíte, odkud pramení. Někdejší poručík americké armády, válečný hrdina oceněný několika medailemi za statečnost, nositel tří čestných doktorátů, absolvent univerzity, člen různých společností spisovatelů. Nad takovou biografií musí člověk pouze uznale pokývat hlavou.

Audiokniha

nocni-pad-audiokniha

Uznání si nezaslouží jen autor, ale i zpracování audioknihy. Režisér Michal Bureš oddělil kapitoly vhodně zvolenými zvukovými (letadlo) či hudebními podkresy. Ke spolupráci přizval herce Igora Bareše (John Corey a vedlejší postavy), Danu Černou (Kate Mayfieldová) a Jaroslava Plesla (ostatní důležité postavy). Všichni odvedli skvělou práci. Pleslův hlas je někdy patřičně úlisný a Dana Černá se coby Kate poslouchá velmi příjemně. Musím vyzdvihnout především vynikajícího Igora Bareše, jehož hlas se pro hlavní postavu skvěle hodí. Díky němu perfektně vyniknou Johnovy vtipné vnitřní monology a repliky („Baterie byla tuhá jak pornohercův vercajk“).

Ne nadarmo se mi při poslechu audioknihy vybavil herec Kevin Spacey z kultovního seriálu Dům z karet (House of Cards), kterého Igor Bareš skvěle nadaboval, a jehož hlášky a tón hlasu jsou velmi podobné těm Johnovým. O televizní zpracování jeho příběhů má údajně zájem společnost Sony-TV, a já bych si v roli Johna (v románech se uvádí, že je ročník 1955) uměl téměř stejně starého Spaceyho představit.

Hodnocení

Příběhy inspirované skutečnými událostmi, které nikdy nebyly zcela uspokojivě vysvětleny, mohou v čtenářích vyvolávat otázku, jak to bude s koncem příběhu. Zůstane otevřený? Nabídne autor řešení, jak by to MOHLO být? To Vám samozřejmě neprozradím, nicméně až se dostanete na konec knihy, budete muset stejně jako já uznat, že to autor provedl docela „šikovně“.

Noční pád se řadí k těm thrillerům, kde se hlavní hrdina snaží rozkrýt předpokládané spiknutí, přičemž jde proti svým nadřízeným, navíc je tváří v tvář tajným službám zdánlivě bez šance. Přesto se snaží dopátrat, co se vlastně stalo a kdo by mohl být případným viníkem. A také při tom zůstat naživu. Něco podobného fungovalo už ve zdařilém thrilleru Mayday, na jehož upravené verzi (z roku 1998) DeMille spolupracoval s Thomasem Blockem, a jemuž se Noční pád tématikou střelou zasaženého letadla trochu podobá.

Román všestranně talentovaného Nelsona DeMilleho hned po vydání v roce 2004 obsadil první místo žebříčku bestsellerů New York Times a na různých pozicích se v něm držel dalších jedenáct týdnů. Byl inspirován katastrofou, která dodnes nebyla zcela objasněna a ze které mrazí každého, kdo někdy usedl do letadla. Byl zpracován v podobě skvělé audioknihy namluvené výbornými herci, která Vám zážitek z napínavého špionážního románu ještě umocní. Přistihnete se, že si nejen užíváte děj, ale zároveň se necháváte unést melodií hlasu hlavního protagonisty. Potřebujete snad ještě více informací, abyste po audioknize sáhli?

 

Knižní předloha:
Originální titul: Night Fall (2004)
Vydání v České republice: Kniha Zlín (2014)
Přeložil: Pavel Bakič (2014)
517 stran

Audiokniha:
Vydáno: © Radioservis, a. s. ve spolupráci s S Pro Alfa CZ, a. s. (2016)
Čtou: Igor Bareš, Dana Černá, Jaroslav Plesl
Celková délka: 6 hodin 31 minut
Médium: 1 CD mp3

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA