Noční autobus (Per Wahlöo a Maj Sjöwall)

Je jich několik. Mezi stockholmské kriminalisty objevující se v příběhu Noční autobus patří například Martin Beck, Kollberg nebo třeba Gunvald Larsson. Protože se jednalo o první román o zločinu této severské autorské dvojice, trvalo mi chvíli, než jsem se v nich zorientoval. Jakmile se v nich ale vyznáte, myslím, že vám přirostou k srdci stejně jako třeba detektivové 87. revíru. A o čem kniha vlastně je?

Děj příběhu začíná 13. listopadu 1967, kdy je v dvoupatrovém autobuse postříleno včetně řidiče celkem osm cestujících a jeden je vážně zraněn. Kdo se mohl něčeho takového dopustit? Jde o dílo psychopata, nebo je zamýšlenou obětí jen jeden z cestujících? Proč byl mezi pasažéry policista? A tak se rozbíhá zdlouhavé vyšetřování…

Slečna Marplová Agathy Christie by možná řekla, že lidé jsou všude stejní, ale přece jen – tahle knížka je něco jiného než anglické, americké či třeba francouzské detektivky. Mně osobně se hodně líbila, přečetl jsem ji jen asi na tři „poležení“ a navíc v USA obdržela cenu Edgara pro nelepší detektivku roku 1971. Ve švédském originále vydáno poprvé v roce 1968.

Originál: Den skrattande polisen
Přeložil Miloslav Žilina
nakladatelství Svoboda, Praha 1988

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

REKLAMA
REKLAMA

Doporučujeme

CITARNY.CZ
Severské detektivky

www.alpress.cz


www.styl-zivota.cz

CZIN.eu

REKLAMA