Nasaďte všechny páky (A. A. Fair)

A. A. Fair Nasaďte všechny pákyNasaďte všechny páky je v pořadí druhým příběhem (po titulu Vrah má mít doktorát) detektivní dvojice Donald Lam a Berta Coolová, které napsal Erle Stanley Gardner pod pseudonymem A.A. Fair.

Jednadvacet let stará záhada čeká na vyřešení touto neobvyklou dvojicí. Už sama situace, kdy ve čtyřicátých letech 20. století pracuje bývalý advokát jako detektiv v soukromé detektivní agentuře pro ženu, je velmi zajímavá, a to ještě nebylo nic řečeno o příběhu jako takovém.

Pan Lintig si našel přítelkyni a opustil svou ženu, která brzy poté zmizela. Donald Lam má pro pána říkajícího si Smith paní Lintigovou najít. Ihned se vydává do posledního místa, kde byla hledaná paní viděna, tedy do městečka Oakview. Donald se těžko dostává k informacím, jako by nikdo nechtěl mít s onou událostí nic společného. Jeho přítomnost tu rozhodně není vítaná a Donald je jistým hromotlukem ne právě citlivým způsobem vyvezen ven z města. V redakci místních novin se detektiv seznámil s Marion Duntonovou a nyní neví, jestli byl útok míněn jako žárlivý výstup nebo se týká paní Lintingové.
Průměrnému čtenáři je nejspíš ihned jasné, kdo je oním panem Smithem a nebude dlouho trvat a na tuhle záhadu přijde i Donald Lam. Nejasností je v případu více, stejně jako slepých uliček, které ovšem dělají tohle skvělé počteníčko zajímavějším. Na cestě za vyřešením případu – co se stalo s paní Lintigovou – se detektiv setká s vraždou, vydíráním, několika útoky na jeho osobu a samozřejmě opět s krásnou Marion, která mu bude při vyšetřování občas více či méně nápomocná.
Knížky s Donaldem a Bertou jsou stejně výborně napsané jako úspěšnější a známější série knih E.S. Gardnera – případy Perryho Masona. Příběhy Lama a Coolové se však neodehrávají v soudní síni a děj provází nadsázka a humor.
Obdivuhodná, trochu obézní Berta není žádná citlivá květina. Rázná šéfová stojí za svým detektivem a neváhá ho občas doprovázet na riskantních akcích. Svérázný je i její způsob vyjadřování: „Když ale Berta nebude vědět,  kde to přihořívá, může si spálit prsty. Berta chce, abys odkryl karty, brouku.“
Donald Lam je snad jen díky svému osobnímu kouzlu „lamačem ženských srdcí“, protože jeho drobná postava tomu vůbec neodpovídá. Několikrát nestačí jeho obvyklá výřečnost a dostane „za vyučenou“. Jak říká Berta:
„On si jde tvrdě za svým. Bůh mu sice nenadělil svaly, ale neobyčejně mu to pálí. Je spíš muší váha a drsné metody nejsou jeho parketa, ve věci se však setsakramentsky dobře vyzná. Občas mu to ujede, ale toho si nevšímejte pane Smithi.“

Čtivé, osvěžující a přitom klasické případy detektivní dvojice Lam a Coolová nově vydává nakladatelství XYZ. Titul Nasaďte všechny páky je již šestým z celkového počtu 29 titulů této série. Několik knih u nás ještě nebylo vydáno, a tak doufám, že se brzy budeme moci těšit i z „nových“ případů.

Originál: Turn On The Heat, vydalo Dell Publishing Co. V New Yorku, 1967
Přeložil: Marian Siedloczek
Vydalo nakladatelství XYZ, 2010
Druhé vydání, v XYZ první.
272 stran
www.xyz-knihy.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA