Muž na odstřel (Lee Child)

Lee Child Muž na odstřelPředstavuje se nejnovější, sedmnáctá kniha s Jackem Reacherem. Pro ty, kdo třeba opravdu neví, o koho jde, krátké shrnutí. Reacher býval zvláštním vojenským vyšetřovatelem, než se po spoustě let rozhodl z armády odejít. Teď jezdí po Státech a snaží se být nenápadný, což s jeho téměř dvěma metry lze jen stěží. V podstatě kam přijde, tam si ho najdou problémy, a to se ani nijak zvlášť nesnaží. Momentálně se už asi tři knihy pokouší dojet do Virginie za jednou dámou z telefonu, ale pořád se do něčeho připlétá.

Zmínila jsem, že jezdí busem nebo stopem? A tenhle nomádský způsob dopravy stojí na počátku průšvihu nejnovějšího. Reacher je totiž uprostřed Nebrasky a stopuje. Vypadá hrozivě s čerstvě přeraženým nosem, ale přesto mu někdo zastaví. V autě sedí dva muži a jedna žena. Mezitím šerif Goodman staví zátarasy a hledá nebezpečné pachatele. Dva muže. Nejsou to ti, co Reacherovi zastavili? Aby jich bylo víc, a projeli tak kontrolou? Ale co potom ta žena?
První část knihy je takové zajímavé road movie, kdy se dvě samostatné dějové linie dohánějí – kdy přijde Reacher v autě na to, s kým vlastně jede? A kdy přijde šerif a agentka FBI Sorensonová na to, po kom vlastně pátrají? A zatím auto s posádkou míří dál a dál od místa činu… Zatímco na místo činu se sjíždějí další a další auta. Protiteroristické, pak ministerstvo zahraničí, k tomu pánové z Langley alias CIA… Otázky a hádanky se vrší jedna na druhou, nervozita stoupá, a Jack jede dál v autě s pochybnou trojicí.
Reacher v tomhle románu opět vystupuje jako osamělý pistolník v nepřátelské krajině i jako vyšetřovatel zločinů, které se mu připletou do cesty. Nemá k tomu žádný tým, forenzní laboratoř, žádnou podporu. Jen svou hlavu plnou faktů, statistik a školení. Plus špičkový výcvik zvláštního vyšetřovatele, tak dobrý, aby dokázal přemoct profíky ze zvláštních jednotek. To se vždycky hodí. Speciálně když se stane nepohodlným. Mužem na odstřel.
„O tohle už se také mnozí pokoušeli.“ Odtušil Reacher. „A pořád tady jsem a oni nejsou.“

Nejnovější akcí nabušený thriller, který jde přímo k věci a nezdržuje se sáhodlouhými popisy bezútěšné krajiny Iowy a Nebrasky a podobných plochých států, odsýpá neskutečně rychle. Lee Child je známý tím, že nemá rád příslovce. Nechává spíš mluvit fakta. Je také pověstný gradací a velkolepým finále. Ale vždy a v každé knize dokáže přijít s něčím novým, s nečekanou zápletkou, která se vyvine naprosto podivným směrem. Jako právě tady. Neustále jsem žasla a přehodnocovala a trnula. Vždyť to na začátku vypadalo tak jednoznačně!
Muž na odstřel patří k těm naprosto parádním thrillerům, jaké se čtou bez dechu a pokud možno bez přestávky. A že to není jen můj názor, dokládá i ta drobná skutečnost, že román získal prestižní britské ocenění National Book Award v žánru Thriler a krimiromán roku (Thriller and Crime novel of the Year)…

Originál: A Wanted Man, 2012
Překlad: Iva Harrisová
Vydal: BB art, 2013
367 stran
www.bbart.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA