Maureen Jenningsová

*Birmingham, Velká Británie

Případy detektiva MurdochaKanadské autorce původem z Británie vděčíme za úspěšný seriál Případy detektiva Murdocha, ke kterému napsala neméně úspěšnou knižní předlohu, se kterou se může český čtenář seznámit díky nakladatelství Jota…

V roce 1956 emigrovala s matkou do Kanady, kde získala diplomy z Psychologie a Filozofie, které později doplnila ještě titulem z Anglické literatury. Několik let vyučovala angličtinu, pak se však zaměřila na lákavější pole psychoterapie.  Té se nevzdala, ani když jí roku 1997 vyšla první kniha z dnes sedmidílné série případů s torontským detektivem Williamem Murdochem. Televizní společnost přetvořila první tři knihy do filmové podoby, a po ohromném úspěchu dala kanadsko-britská koprodukce vzniknout ještě oblíbenějšímu televiznímu seriálu, jehož čtvrtá řada se plánuje natáčet v tomto roce. V seriálu, který v současné době běží i u nás, hraje hlavní roli Yannick Bisson (ve filmovém zpracování však roli ztvárnil Peter Outerbridge.) Historická detektivní série se odehrává okolo roku 1895, kdy průkopnický detektiv Murdoch nadšeně aplikuje nejnovější forenzní poznatky z oboru kriminalistiky na své torontské případy.
Knižní série získala řadu nominací na detektivní a historické ceny, stejně tak i televizní seriál obdržel několik nominací, z nichž dvě ceny Gemini proměnil.
Autorka kromě Murdocha píše také sérii s Kanaďankou Christine Morrisovou, vyšetřující záhady na skotských Hebridách, a nejnověji se spisovatelka pouští do chystané trilogie válečných thrillerů, zasazených do Británie roku 1940.

ODKAZY ::
www.maureenjennings.com
www.murdochmysteries.com
krimiserialy.juk.cz/pripadydetektivamurdocha/

ČESKY VYŠLO ::

  • Vražda v zapadlé uličce (Except the Dying, 1997; Nakladatelství Jota, 2010, přel. Bronislava Grygová)
  • Dračí kniha (Under the Dragon´s Tail, 1998; Nakladatelství Jota, 2010, přel. Bronislava Grygová)
  • Konstáblova smrt (Poor Tom is Cold, 2001; Nakladatelství Jota, 2010)
  • Odvažte psy (Let Loose the Dogs; Nakladatelství Jota, 2011, přel. Bronislava Grygová)
  • Dítě noci (Night’s child; Nakladatelství Jota, 2011, přel. Bronislava Grygová)
  • Neřesti mé krve (Nakladatelství Jota, 04/2012, přel. Bronislava Grygová) VYŠLO
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA