Vražda v lázních Třeboni (Rudolf Ströbinger)

Rudolf Ströbinger Vražda v lázních TřeboniUž na začátku knihy autor předesílá, že je hlavně věnována všem milovníkům Třeboně. Jelikož jsem až chorobně na tomto městě závislá, nemohla jsem si tohle druhé vydání knihy nechat ujít.

Hlavním „průvodcem“ příběhu je důchodce Jost, který miluje Třeboň, kam každoročně jezdí na dovolenou a na místní pivo Regent. Jako bývalý novinář je velmi zvědavý, a tak si nemůže nechat ujít vlastní vyšetřování vraždy houslisty Pohanky, se kterým si samozřejmě ví rady lépe než policie. Člena lázeňského orchestru neměl na první pohled důvod kdo zabít a o to je pro Josta pátrání zajímavější. Vychází najevo, že Pohanka nebyl jen tak chudým muzikantem, ale díky zdrojům z restituce i majitelem zasilatelské firmy s řádně protřelým prokuristou. S buldočí urputností se Jost žene za svým instinktem, vždy řádně posilněn Regentem nebo nějakou tou štamprdlí, i přes protesty své ženy.
Vraždu vyšetřují kapitán Drobný a poručík Pašák, který si navíc v Třeboni prožívá své milostné vzplanutí. V Jostově osobě získávají kupodivu zdroj informací. Jost na kapitána vždy haleká odněkud z restaurace na náměstí a člověk se až diví, že Drobný přiběhne, poslušně jako psík, patrně z jakési úcty a zvědavému důchodci se svěřuje s těžkostmi případu. Když je nalezena mrtvá rusovláska, se kterou se Pohanka setkal krátce před svou smrtí, začíná přihořívat.

Případ sám není až nijak příliš komplikovaný, a tak z knihy hlavně čiší autorova láska k městu, což je jak to autor sám už na začátku předesílá důvodem, proč kniha byla napsána.

Spolu s Jostem nebo i ostatními protagonisty příběhu procházíme částmi magického jihočeského lázeňského města a dozvídáme se spoustu zajímavostí o historii a památkách, že si člověk občas připadá jako na okružní prohlídce ve společnosti zdatného průvodce.

Vražda v lázních Třeboni je zkrátka letní čtení, ze kterého voní třeboňští kapři a komáři štípou do kůže. Jen zkuste při procházce po noční hrázi Světa zapomenout, že tu v houští trčely nohy jedné zrzavé ženy.

Vydala: Moba, 2008
Edice: Původní česká detektivka, sv. č. 86
Druhé vydání, 224 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA