Má je vina (Clare Mackintosh)

Emotivní příběh jedné tragické nehody na anglickém městě překvapí svou vyzrálostí…

ma-je-vina-mackintoshJeden podzimní deštivý den navždy změnil život mladé ženě a otřásl komunitou malého městečka. Při cestě ze školy srazilo auto pětiletého chlapce a z místa nehody ujelo. Matka, která v poslední ulici před domem polevila v pozornosti, si už navždy bude vyčítat svou chybu. A bristolští policisté rozjíždějí pátrání, jež se s minimem důkazů jeví jako beznadějné. Detektiv inspektor Ray Stevens má ale také děti a při představě, že by některé bylo na místě malého Jacoba… Tenhle případ prostě nevzdá, on ani jeho lidi. I když jak čas běží a stopy vychládají, na místo tragédie přicházejí aktuálnější případy…

Mezitím se na pobřeží skrývá mladá žena, snažící se začít nanovo. Někde, kde bude sama, kde ji nikdo nezná, kde bude se svým žalem sama…

Clare Mackintosh pracovala u policie dvanáct let a je to znát na těch částech románu, které se odehrávají na služebně i u detektiva Raye doma. Dokáže čtenářům vysvětlit, jak může být tahle práce pohlcující i frustrující, jak těžké je vystoupit z případů aspoň doma, kde dobrý polda tráví čím dál míň času… Čtenář tak i může odhadovat, kolik ze sebe dala autorka do svých postav a je mu jasné, že řada jejích bývalých kolegů se v knize poznává.

„Detektiv seržant Jake Owen byl většinu své policejní kariéry natolik srostlý s přezdívkou Prcek, že ho u soudu vždycky překvapilo, když slyšel své celé jméno.”

Kapitoly s ženou, sužovanou výčitkami, jsou zas skvěle psychologicky propracované, možná trochu delší, ale čtenář tak má aspoň dost času se ženou začít sympatizovat, oblíbit si ji… než dojde do půlky a zjistí, že vlastně doteď netušil, co vlastně četl. Ukolébán klidem podcenil začínající autorku, která měla od začátku svůj plán a pevně se ho držela – a tím plánem bylo mimo jiné oblafnout čtenáře.

Má je vina je skvěle promyšlený příběh, kde není třeba zběsilé akce, protože k navození pocitů tísně tu stačí jen pár slov a pohledů. Román mi připomněl knihu Rachel Abbottové Spi sladce nejen námětem, ale i rozdělením úhlů pohledu na ten profesionální-policejní a osobní z pozice oběti/viníka. Ale zatímco Rachel příběh příliš překombinovala dalšími a dalšími intrikami, Clařin zůstal ve své jednoduchosti tím děsivější, čím víc jste se nořili do psychiky všech postav.

Clare Mackintosh napsala psychologický thriller, kterým dokázala, že napětí se dá budovat i bez jediného výstřelu

Originál: I Let You Go, 2014
Překlad: Jana Jašová
Vydal: Víkend, 2015
350 stran

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA