Ledová oběť (John Sandford)

Blíží se zima a má padat sníh? Co takhle prožít mrazy se svým oblíbeným literárním hrdinou Lucasem Davenportem? Klidně i v nějakém starším románu? Vězte, že on se bude muset potýkat nejen s mnohem většími mrazy, ale také se zločincem, který se skrývá mezi obyvateli malého městečka. Aby dosáhl svého, nezastaví se před ničím, ani před zabíjením dětí.

ticha-ledova-nocni-obet-sandfordZa hluboké a mrazivé noci, kdy se nad malé městečko kdesi ve Wisconsinu snáší obrovské vločky sněhu a nemilosrdně ho zahalují pod stále větší ledovou peřinu, zabiják zvaný Iceman vyvraždí jistou rodinu LaCourtových. Kdysi se totiž nechal vyfotit v choulostivé situaci s nezletilým klukem. Ten pak fotku předal své spolužačce, třináctileté Lise LaCourtové. Pedofilovi sice na snímku není vidět do obličeje, ale on nechce riskovat, že by ho někdo poznal. Chce fotku od Lisy získat za každou cenu. Nejprve zabije oba její rodiče a posléze ji mučí. O fotografii se však stejně nic nedozví a tak nakonec zabije i ji a dům zapálí.

Icemanovy ruce byly zkřehlé na kost. Chvíli zápolil s otvírákem na konzervy, pak toho nechal, odložil konzervu s polévkou vedle dřezu a pustil horkou vodu. Zatímco mu stékala po prstech, zamyslel se…

Nenašel tu fotografii. Ta holka nevěděla, kde je, a určitě by mu nelhala: skoro jí uřízl hlavu, odřízl jí nos i obě uši. Řekla mu, že si ji vzala její matka, a on jí uvěřil. Jenomže Claudia už byla mrtvá. Bylo pozdě ptát se jí, kam fotku ukryla.

Str. 268

Do městečka Grant, kde se vraždy udály, přijíždí Lucas Davenport, bývalý detektiv minneapoliské policie. Z aktivní služby musel odejít poté, co surově zbil zatčeného sériového vraha (viz román Oči oběti). V Grantu je na pozvání zdejšího šerifa, který si Lucase vyžádal jako konzultanta. Šerifův úřad se dosud s několikanásobnou vraždou nesetkal a zdá se, že vyšetřování podobného zločinu bude nad jeho síly.

Bývalý policista se bude muset potýkat nejen s třicetistupňovými mrazy, ale také se zabijákem, který ho má neustále na mušce. Sebevědomý zločinec si je jistý, že by si se šerifem a jeho lidmi poradil, ale v Davenportovi cítí mnohem větší nebezpečí. Navíc musí pokračovat v hledání fotografie, a tak je nasnadě, že obětí bude přibývat.

Ledová oběť amerického autora a novináře Johna Sandforda (vlastním jménem John Camp) je podle mého názoru jedním z nejlepších titulů série „Lucas Davenport“. Především díky skvělému kontrastu ospalého městečka v idylické, i když drsné zimní krajině, a temným podtónem nechutné incestní skupinky pedofilů, provozujících orgie, při kterých zneužívají děti.

„Je to focený z výšky,“ poznamenal Lucas. „Stativ takhle vysoký není.“
„Takže je tam víc lidí,“ usoudil Lacey.
„Dost možná,“ souhlasil Lucas. „Už víme, že se Jim scházel s tlustým světlovlasým chlapem, teď máme tuhle ženskou.“
„Zatraceně – jestli v tom jede tolik lidí, tak se celý okres bude brzy otřásat v základech,“ předpověděl Climpt.
„Myslím, že už se otřásá,“ řekl Lucas.
Climpt nesouhlasně zavrtěl hlavou: „Tohle bude horší než vraždy, tahle skupinka pedofilů. Věřte mi, v těchhle končinách to bude horší.“

Str. 339

Autor nepolevuje na tempu a nenechává čtenáře odpočívat. Do románu, který svou atmosférou tak trochu připomíná úspěšný film i seriál Fargo, nahustil svižný a napínavý děj vrcholící závěrečným pronásledováním na sněžných skútrech. Kniha bude tím pravým čtením pro milovníky zimních příběhů. Má všechny potřebné atributy – zasněžené městečko, kruté mrazy, barvitý popis drsné krajiny. Nánosy sněhu, které vše utlumí a pod kterými se schovávají zločiny, které se obvykle odehrávají spíše ve větších městech. Na první pohled mírumilovné obyvatele, mezi nimiž se však skrývá vrah a mezi nimiž žije několik lidí páchajících ohavnosti, které byste od nich nečekali.

John Sandford posílá po Tiché oběti svého vyšetřovatele opět mimo Minnesotu, a tak je Lucas Davenport znovu odkázán na spolupráci s místními lidmi. I tentokrát musí zapomenout na kontakty a postupy, které znal z domova. Ale zároveň zde potkává svou osudovou lásku, lékařku Weather. V dalším románu (Noční oběť) s ní už žije a čtenáři z Lucasových novějších příběhů, už vědí, že jsou později manželé a mají dítě. Ledová oběť je tedy pro Sandfordova hrdinu také přelomovým románem. Na samém závěru je věta, která jaksi signalizuje Lucasovu vyspělost a jednu z prvních známek, že to s usazením myslí vážně.

Možná vám tento příběh dosud v knihovničce chyběl. Perfektní vykreslení atmosféry zimního městečka a okolní nehostinné krajiny v kombinaci se zločiny, které si s velkými městy nezadají, je ten pravý důvod, proč se uvelebit někde v teple a nějakém pohodlném křesle a doplnit si sbírku příběhů Lucase Davenporta. Pokud při tom bude za okny padat sníh, tím lépe…

 

Originální titul: Winter Prey (1993)
Vydáno: HarperCollinsPublishers, Great Britain (1993)
Vydání v České republice: BB/Art s.r.o. (2011 – omnibus)
Přeložila: Barbora Listíková (2003, 2011)
740 stran (Omnibus 3 v 1)

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA