Kruté mrazy (Dan Simmons)

Dan Simmons Kruté mrazyPokud si pod pojmem drsná škola představíte zásadového zádumčivého chlapíka, kterému ale ty zásady nebránějí občas oddělat nějakého toho grázla, a zhruba milion lidí, jež stihl tenhle chlápek naštvat a teď mu jdou po krku, a taky krev a povinné mrtvoly na každé páté stránce, pak ano, Joe Kurtz spadá do drsné školy. Té nejdrsnější, řekla bych. Dřív býval soukromý detektiv, než mu zavraždili parťačku a on neudělal s pachateli krátký proces. Teď, když si za ty vraždy odseděl jedenáct let, se vrací do Buffala a rozčeří už tak dost neklidné vody tamního podsvětí.
První díl, Krutá hra, byl dost divoká jízda končící přibližně dvaceti mrtvými. A to počítám jen asi tak poslední tři kapitoly. Aby ne, když po Kurzovi šly kliky italské mafie, profesionální nájemní zabijáci, psychopatičtí vrazi, gangsteři, feťáci a policajti. Nebýt přítomnosti Joeovy sekretářky Arlene, člověk by nabyl dojmu, že v Buffalu už nikdo jiný než zločinecký existence nebydlí.
Kruté mrazy pokračují přibližně tři měsíce po masakrech z první knihy. Stejný sžíravý humor a další zábavná přehlídka drsných hochů, zlosynů a neuvěřitelných kombinací obého. Vrací se mafiánští Farinovi, kteří Joea nemají v lásce, zkorumpovaní poldové by se bez něj taky obešli, čili za každým rohem může čekat někdo s berettou, aby dal Kurtzovi poslední sbohem. Plus ho požádá o neoficiální detektivní služby přítel přítele, protože je přesvědčený, že vrah jeho dcery i přes úředně potvrzenou sebevraždu stále žije. A k tomu má Joe sehnat třicet tisíc. To ovšem není žádné výkupné, to je vstupní kapitál na rozšíření už tak expandující Kurtzovy internetové seznamky…
A aby toho nebylo málo, (a aby autor zahrál i na vážnější notu, pokud někomu výše uvedené nepřišlo dostatečně vážné) Joe má šanci po dvanácti letech zjistit, kdo stál za vraždou jeho parťačky Sam, a rozhodně se mu nelíbí, kam se ubírá soužití Samantiny osiřelé dcerky a jejího adoptivního opileckého tatíčka.
S každou další kapitolou se tyhle epizodky zauzlovávají, hromadí, temní a prolínají, přicházejí nové zvraty, kotrmelce a překvápka (kdybyste jen tušili, kde teď pracuje ten dávno domněle mrtvý vrah a jak zahýbe s dějem…)
Zkrátka tahle báječně divoká smršť vás chytne a nepustí do poslední stránky a ani pak nebudete mít dost. Jestlipak brzy vydají i třetí díl?

Originál: Hard Freeze
Překlad: David Petrů
Vydal: BB art, 2009
267 stran

www.bbart.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA