Konzultant, film s černým humorem a zamotaným příběhem

Konzultant
Brad Pitt, Michael Fassbender

Vysoce postavený advokát (Michael Fassbender – Hanebný parchanti), ve filmu označovaný jako Konzultant, se díky finanční tísni (potřebuje koupit své vyvolené prsten s diamatem 3,5 karátu) nechá zatáhnout do velkého drogového kšeftu za 20 milionů dolarů. Jedná s majitelem nočního klubu Reinerem (Javier Bardem – Tahle země není pro starý, Goyovy přízraky) a zprostředkovatelem obchodu Westrayem (Brad Pitt).
Mezitím se už kdesi v ošuntělé mexické dílně chystá zásilka. Zpocení Mexikánci ukládají pečlivě uzavřené sudy s horkým zbožím do cisterny fekálního vozu. Samozřejmě pak cisternu naplní příslušným obsahem, takže s ní na mexicko-americké hranici (odpad se zřejmě vozí do USA) nechce mít nic společného ani čichací pes, natožpak hraniční stráž. Skvělá zástěrka. Lepší než káva. Jen ne tak voňavá…
Konzultant si mezitím užívá pobytů v honosných vilách a oslnivých nočních klubech. Nechce příliš vědět o špinavých stránkách obchodu s drogovými kartely, nejraději se věnuje své snoubence (Penélope Cruz – „Život znamená být s tebou v posteli. Všechno ostatní je jen čekání.“). Westray konzultanta varuje. Jak už to však v podobných obchodech bývá, tak dlouho se chodí s bílým práškem přes hranice až… Ano, až zásilku někdo ukradne. A problémy mohou začít. Dodávka drog, která měla původně doputovat až do Chicaga, se tak ztrácí kdesi v texaské poušti. Příjemci jsou velice rozezlení a jediné vodítko, jak se zdá, vede právě ke konzultantovi. Kurýr na motorce byl totiž syn jeho klientky, které slíbil, že mu pomůže řešit banální dopravní přestupek…

Podobných motivů jsme ve filmu viděli už více než mexických převaděčů. Celá dějová linie „hodného, hezkého, sexy chlapíka“, který se díky mixu své naivity a touhy po moci či bohatství dostane do drsnější partičky, než kdy tušil, hodně připomíná nedávno uvedenou Hru na hraně. Příběh Konzultanta však láká (nebo by měl lákat) především na dvojici tvůrců a hvězdné herecké obsazení. Pod filmem je totiž podepsán americký spisovatel Cormac McCarthy (před časem jsme měli možnost vidět jeho zfilmovaný román Tahle země není pro starý), který namísto knihy nyní napsal rovnou původní scénář, a režisér Ridley Scott (Vetřelec, Gladiátor, Prometheus). K tomu si připočtěte plejádu osvědčených tváří stříbrného plátna, které nejenže dobře vypadají, ale různé sošky na jejich policích říkají, že také umějí hrát – kromě již zmíněných jmen (Fassbender, Pitt, Bardem, Cruz) přidejme ještě Cameron Diaz, která i s tím svým tetováním „otisky kočičích tlapek“ (rozumějte gepardích) vypadá pořád zatraceně sexy.
A na hit je zaděláno. Nebo ne? To je právě ten problém. Výše zmíněný koktejl opravdu slibuje kvalitní a vzrušující podívanou, ale obávám se, že to tak docela nefunguje. Děj je protkán různými moudry o tom, jak se člověk dostane na scestí, odkud už není úniku. Možná nad těmi moudry někdo moudře pokyvuje hlavou, ale když Bardem už poněkolikáté žvaní o tom, co je v životě důležité, začíná to nudit. Uvědomíte si, že už sedíte skoro hodinu v kině a už trochu nedočkavě vyhlížíte nějaké ty hrdlořezy, ať ty uhlazené, v černých kárách a ještě černějších oblecích, nebo ty ušmudlané à la Danny Trejo.
Ono na to nakonec dojde. Díky atmosféře strachu, kdy od hlavního hrdiny dávají všichni ruce pryč („Ty jsi ještě doma?“), se celkem daří nabudit v divákovi pocity, kdy už by s hlavním hrdinou ty bazény a luxusní auta neměnil. Začínají umírat lidé, a to dost ošklivými způsoby. Jenže jsem u toho měl pocit, jako by mi v kinosále odumíraly i mozkové buňky. O. K., říkal jsem si zezačátku, zásilka přejela z Mexika do USA. O. K., někdo ji ukradl. Ale pak ji zlodějům zase ukradli jiní zlodějové. Do toho jsou tu ti „zlí“ příjemci, kteří nejsou vidět, a pak ještě Cameron Diaz, která hraje také nějakou svoji hru. Je dost těžké se v tom orientovat a nemohu zcela přísežně prohlásit, že jsem to do puntíku pochopil.

Konzultant
Cameron Diaz, Penélope Cruz

Co vlastně Konzultant pro drogový kšeft dělal a jak se na celé věci podílel, ve filmu to totiž vysvětleno vůbec není. Jsme pouze svědky jednoho telefonátu mezi ním a Reinerem („Jdeš do toho? – „Jo, jdu“). Pak už se jen sedí u martini, margarity nebo jak se všechny ty jejich „tlamolepy“ jmenují a filozofuje se. Za další, není jasné, proč vlastně na konci umírá jedna z hlavních postav – že měla být nástrojem výměnného obchodu, bych chápal. Takhle měla být nejspíš nástrojem pomsty, ale proč se tedy ten všemocný drogový kartel nepomstil přímo tomu, komu chtěl? Když to u jiných postav udělal tak přímočaře?
On vůbec ve filmu nějaký hlavní protivník chybí. Pittova postava představuje kupce jako všehoschopné úchylné hrdlořezy („Konzultante, možná si myslíte, že existují věci, kterých by tihle lidé prostě nebyli schopni. Ale jsou.“), kteří si mimo jiné platí za účinkování v tzv. snuff filmech (autenticky natočené znásilňování a vraždy, a to ne vždy v tomto pořadí), ale vidíme jen bezejmenné umaštěné Mexičany, které působí spíše jako karikatury hrdlořezů. Nelogičností bychom našli více, například jak to, že někdo natáhne přes opuštěnou silnici drát a s klidem tam čeká až do večera, než se tudy řítí 330kilometrovou rychlostí kurýr? To tam opravdu do té doby nemohl jet někdo jiný?
Navzdory tomu, že se většina děje odehrává na prudkém slunci, působí Konzultant patřičně temně. Ač ve filmu nechybí černý humor, je jasné, že to s většinou postav nijak dobře nedopadne. Ale ani to moc nevadí, protože žádná postava není příliš sympatická a moc snahy k oblibě nevyvíjí. Bezvýrazný Fassbender má tu nevděčnou úlohu zpočátku rádoby hodného chlapíka, který posléze jen vyjeveně kouká, a později už mu zbudou jen oči pro pláč. Líto vám ho ale asi nebude. Není proč. Kdo s čím zachází, znáte to… Javier Bardem, který hrál už ve zmíněném filmu Tahle země není pro starý, vystřídal svůj účes „totálního úchyla“ za dikobrazí výtvor „bouchla mi karma“. Přesto je jasné, že si svou roli věčně popíjejícího extravagantního žvanila celkem užíval. Mužské trio doplňuje Brad Pitt, vyskytující se kromě závěrečného partu v Londýně v podstatě pouze ve dvou konverzačních scénách. S dlouhými vlasy a v kovbojském klobouku a botách nejspíš zaujme tu ženskou část publika, co si potrpí na Brada Pitta a kovbojský klobouk a boty.

Penélope Cruz vypadá sice velice dobře, ale zde opravdu představuje pouze zamilovaný objekt touhy hlavního představitele, nic víc. S Cameron je to o něco lepší, ale možná je to jen proto, že mi přijde víc sexy než Penélope nebo že jsem koukal na její otírání předního skla vozu (hádejte čím) se stejný výrazem jako Bardem, kterému to ve filmu předvádí. Možná, že kdybych měl nějaké vlasy, měl bych v tu chvíli stejný účes jako on.

Co nám tedy ze slibného filmu zůstalo? Tak černý humor, to už jsem psal. Atraktivní lokace, atraktivní interiéry, atraktivní herci. Na všechny ty mexické brlohy, které jsou jeden jako druhý, je z výšky zajímavý pohled, stejně tak jako na opuštěné texaské pláně, kde se za poledního, horkem se tetelícího vzduchu, může stát téměř cokoliv (velká část se ale natáčela ve Španělsku, zbytek v Anglii). Z přítmí kina můžeme pozorovat zpocené potetované muže s mastnými vlasy a jejich pouť se zásilkou v nevábné cisterně.
Teď se marně snažím vzpomenout si, co ještě mi z filmu v hlavě utkvělo. Ač toto píši jen pár hodin po návratu z kina, vidím stále jenom ty sluncem vypálené plochy, drahé hodinky, spoustu šperků, volné letní kalhoty, interiéry, na kterých se architekti vyřádili, dobře vypadající lidi, po kterých jdou ti, co vůbec dobře nevypadají. Bohužel mi tam neutkvěl žádný příběh. Bohužel mě neoslovily filozofické myšlenky filmu („Není důležité vědět, že se potápíš, je důležité vědět, kdo jde ke dnu s tebou.“).

Naštěstí ale mohu vyjít z kina a zabývat se tak banálními a přízemními úvahami jako třeba, ve které samoobsluze si koupím něco k večeři. Nepůjdu do nějakého předraženého klubu, kde mají bůhvíproč v kleci gepardy, ale zase se nemusím bát, že mě na chodníku sejme někdo přestrojený za kondičního běžce. To také není málo, nemyslíte?

Konzultant plakátThe Counselor
USA 2013
Česká premiéra: 28. listopadu 2013
Režie: Ridley Scott, scénář: Cormac McCarthy
Hrají: Michael Fassbender, Brad Pitt, Javier Bardem, Cameron Diaz, Penélope Cruz
Délka: 111 min.
Anglicky, české titulky

Oficiální česká stránka filmu: http://www.cinemart.cz/konzultant/
Oficiální stránka: http://www.thecounselormovie.com/
PhotoCredit: CinemArt
Copyright: Twentieth Century Fox Film Corporation and TSG Entertainment Finance LLC

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA