Heatová a vlna žáru (Richard Castle)

Hatová a vlna žáruPokud fandíte detektivním seriálům, nejspíše vám neunikl americký seriál Castle na zabití, jehož druhou řadu letos uvedla televize Prima.

Začněme tedy seriálem. Richard Castle (výborně zahraný Nathanem Fillionem) je spisovatel, který čtenáři milovaného hrdinu Derricka Storma nechal zabít. Pro svou novou románovou řadu sbírá podklady na 12. okrsku newyorského policejního oddělení. Za „vzor“ pro svou novou hrdinku Nikki Heatovou si totiž vybral detektiva Kate Beckettovou (hraje Stana Katic), které stojí neustále za zády, i když se to nejméně hodí. Z jejich vzájemné komunikace vzniká spousta jiskřivých dialogů, že se kolikrát těšíte více na ně, než na samotnou detektivní zápletku.
Knihu Heatová a vlna žáru napsal Richard Castle během „12 epizod první série“. Kdo je skutečným autorem této knihy se neví. Zajímavostí je, že v seriálu se objevují i skuteční autoři James Patterson, Stephen J. Cannell, Dennis Lehane a Michael Connelly jako Richardovi spoluhráči v pokeru.
A co čtenáři kteří seriál neznají? Myslím, že i ti tuhle oddechovou lahůdku „slupnou“ bez přestávky na jedno nadechnutí.
V New Yorku řádí pořádné horko a nikomu se z klimatizovaných prostor nechce vycházet. I přesto však došlo k vraždě známého realitního magnáta Matthewa Starra a případ dostávají na starost detektivové z 12. okrsku pod vedením Nikki Heatové. K vyšetřování se dostává i investigativní novinář Jameson Rook, který stejně jako jeho předobraz Richard Castle využívá svých známostí na vlivných místech a může tak sbírat materiál pro svou novou knihu. Postupně mizí obraz úspěšného obchodníka a před detektivy s Rookem se otevírá příběh zkrachovalého milionáře a rozsah podezřelých narůstá. Manželka, magnátův účetní, obchodní partneři…Nesourodá dvojice, sebevědomý novinář Rook a svědomitý detektiv Heatová s tragickou rodinnou minulostí, tvoří výbušný pracovní pár. Občas se detektivům Rook řádně plete v práci, občas se i jeho přítomnost vyplatí. Výhoda, proč mít novinářskou hvězdu ve svém týmu, se jeví, když je třeba obejít služební protokoly. Rook si totiž nebere servítky a za vším se žene s vervou a svým neustále přítomným značně vysokým sebevědomím.

Detektivní zápletka není nijak závratná, ale to neznamená, že byste se měli čas při čtení nudit. Autor knihy vám to totiž svým čtivým stylem nedovolí. Dialogy nejsou o nic méně jiskřivé než ty televizní a občas máte pocit, jako byste sledovali jednu televizní epizodu.
… Uviděla ho, jak sedí v ozdobném květináči, zády se opírá o strom a mne si bradu.
Sklonila se k němu. „Jste celý? Co jste to sakra prováděl?“
„Neviděl jsem vás, prostě jsem do vás narazil.“
„Ale proč jste tady?“
„Chtěl jsem se jen ujistit –“
„- vy jste ignoroval to, co jsem vám řekla, a sledoval jste mě.“
„Vždycky praktická.“ Jednou rukou se opřel o strom, druhou o chodník. „Možná byste se mohla otočit. Budu se zvedat a půjde to těžko. Sténání nevěnujte pozornost.“ (str. 98—99)
Richard Castle novou knihu z části napsal podle „skutečných“ událostí (odehrávajících se v seriálu) a z části do něj promítl svá přání (co se týká vývoje vztahu s Nikki/Kate). Každá postava z Castlova života má v knize Heatová a vlna žáru svůj literární protějšek. Ať už se jedná o detektivy Esposita a Ryana nebo spisovatelovu matku či dceru.Stephen J. Cannell o románu napsal, že je „knihou nad zlato“ a James Patterson na přebalu knihy tvrdí, že se Heatová a vlna žáru „nejspíš stane dalším bestsellerem mistra detektivek“. A podle mého názoru se ani jeden nemýlí. Zkrátka ať už psal knihu kdo chtěl, v každém případě autor toto řemeslo velmi dobře ovládá. Heatová a vlna žáru je napínavá, svižná, tajemná a pokud se dá o knize napsat, že je „sexy“, je to přesně tento případ.

A mimochodem. Richard Castle má své internetové stránky www.richardcastle.net a jako @WriteRCastle píše na twitter.
V USA by měla v září vyjít již třetí kniha Richarda Castla s názvem Heat Rises. My bychom se snad měli dočkat druhé knihy (originální název Naked Heat) do konce roku 2011.

Originál: Heat Wave
Překlad: Ondřej Doseděl
Vydalo nakladatelství Zoner Press, 2011
www.zonerpress.cz

208 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA