Fetiš (Tara Moss)

Tara Moss FetišU knihy modelky by člověk čekal, že se bude jednat maximálně tak o romantický slaďák. Kniha Fetiš kanadsko-australské modelky Tary Moss je však jiná. Jistě, najdete tu i zaláskovaný příběh, ale ani ten není nijak sladkobolný, i když my dámy rády často takovéto četby hltáme, ale skrývá především spoustu napětí, dusivou atmosféru, no a i několik krvavých scén.

Makedde Vanderwallová, zkráceně Mak, je kanadskou modelkou a studentkou soudní psychologie, která přijíždí do Austrálie za prací. Těší se na svou přítelkyni, která se jí nehlásí, a Mak zjišťuje, že zmizela. Při focení je to právě Mak, která nalézá mrtvolu Catherine zohavenou tak, že ji lze jen stěží poznat. Vypadá to, že se jedná o další případ sadistického sériového vraha. Mak se cítí být povinna dohlédnout na dopadení vraha, a tak se zaplétá do vyšetřování. To ještě ale netuší, že právě ona sama má být pro vraha jakýmsi bonusem. Mak je dcerou kanadského policisty, takže je její amatérské vyšetřování vybaveno slušným procedurálním základem. To ovšem odmítá akceptovat vyšetřovatel případu, Andy Flynn, kterého navíc Mak rozhodně nenechává chladným.

Fetiš se hrne kupředu velmi svižným tempem, značně zdařilé jsou převážně scény okolo vražd a vylíčení sadistovy obsese. Ačkoliv se dozvídáme, jak znetvořeně mrtvoly vypadají, autorka nás šetří a vraždy popisuje jen náznakem.

Na prvotinu se jedná o velmi zdařilou knihu, i když občas má člověk pocit nepatrně vynucených konstrukcí. Autorka je známá tím, že se na své knihy velmi dobře připravuje, sbírá teoretické informace ať už na akademii FBI, u kriminalistů, psychologů… Občas se právě tyto části textu zdály být trochu kostrbaté. Snad ale právě kvůli těmto procedurálním popisům bývá přirovnávána k Patrici Cornwellové, což je určitě uznání. Přes všechny tyto drobné „vady na kráse“ je Fetiš žhavým thrillerem jak má být.

Příběhy sympatické a často se do problémů hrnoucí Mak tvoří sérii a autorka již píše pátou knihu.

Originál: Fetish, 1999
Překlad: Lumír Mikulka
Vydalo:
Motto, 2008
ISBN: 978-80-7246-388-6

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY