Earl Derr Biggers

VYŠLO ČESKY I ODKAZY

BIOGRAFIE ::

*24. srpna 1884 Warren, Ohio – 5. dubna 1933 Pasadena, Kalifornie

Jedna z průkopnických legend americké detektivní literatury…

Po promoci na Harvardu pracoval pro noviny Boston Traveler a psal do nich humoristické sloupky i divadelní kritiky. Odchodem z novin začala jeho sólová kariéra spisovatele. Hned jeho první detektivka, Sedm klíčů k Baldpate (1913), slavila velký úspěch, kterému ještě pomohlo divadelní zpracování na Broadwayi. Po ní napsal ještě další čtyři samostatné detektivky. Přepracovávání jejích osnov pro divadlo však autora vyčerpávalo, a tak si udělal dovolenou na Havaji. A to mělo zásadní vliv na celou jeho příští tvorbu.
Biggers se totiž v místních novinách dočetl o úspěších tamního čínského detektiva Changa Apanu. Do té doby mu ani na mysl nepřišlo uvažovat o Číňanech jinak než jako o typických padouších tehdejší brakové literatury (kteréžto klišé se pokusil vymýtit i páter Knox ve svém pravidlu č.5, že v příběhu nesmí vystupovat žádný Číňan…) A tady přitom existuje velmi osobitý, inteligentní a skromný představitel této národnosti, na hony vzdálený zažitému vzoru. A tak se stal Chang Apanu, aniž to v té době tušil, předlohou pro autorova slavného Velkého detektiva, Charlieho Chana, honolulského detektiva a amerikanizovaného Číňana.
První román s ním vyšel roku 1925 a dočkal se ještě dalších pěti pokračování. První dva romány byly natočeny pro němý film, filmového zpracování se pak dočkaly téměř všechny autorovy knihy, mnohdy i několikrát.
Charlie Chan vystupoval i v rozhlasových hrách, měl svůj komiks i televizní seriál. Zapsal se do historie detektivní literatury coby jeden z nejexotičtějších pátračů…

ČESKY VYŠLO ::

  • Nůž jako vražedná zbraň (Fifty Candles, Tamtam, 2005)
  • Sedm klíčů k Baldpate (Seven Keys to Baldpate, Tamtam, 2004)

Charlie Chan:

  • Čínský papoušek (Chinese parrott, Vyšehrad, 1987)
  • Charlie Chan a černý velbloud (Black Camel, Melantrich, 1993)
  • Charlie Chan a vražda u jezera (Keeper of the Keys, také jako Strážce klíčů)
  • Kdo je Eva Durandová? (Behind the Curtain, Julius Albert, 1934)
  • Případu se ujímá Charlie Chan (Charlie Chan Carries on, Vyšehrad, 1990)
  • Vražda v Honolulu (House without Keys, také jako Dům bez klíče) 

 

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA