Donald Ray Pollock

* 1954 Knockemstiff, Ohio, USA

ĎábelAutor je dokladem toho, že „americký sen“ je skutečný a možný

Celý svůj život prožil v malém městě v Ohiu prací pro místní papírnu coby dělník a řidič kamionů. Cítil ale, že může dosáhnout na víc, že neprožil svůj život naplno, jen práce, alkohol a tráva. Když začal mít krizi středního věku, dal výpověď v papírně, aby vystudoval vysokou školu a stal se spisovatelem.
Jeho temné povídky z amerického venkova uchvátily nejen redaktory literárních časopisů, ale i profesora, který Pollocka přesvědčil, aby vystudoval ještě program MFA, kde časem získal i stipendium.
Učitele i redaktory fascinovalo, v jak ostrém kontrastu je tvorba plná brutality a bezútěšnosti s jejím autorem, který je plachý a skromný. Pollock, jenž se naučil psát přepisováním svých oblíbených autorů, aby pochopil, v čem je jádro dobrého příběhu, nešel nakonec pro inspiraci nijak daleko. Ve své první knize povídek vycházel z rodného Knockemstiffu – kniha se tak i jmenuje.
Autorovým novým počinem je kriminální román ještě temnější než povídky, kde vystupuje mj. dvojice sériových vrahů, zkorumpovaný polda nebo kazatel zneužívající své ovečky. Hlavním hrdinou je však kluk, jehož otec provádí lidské oběti pro záchranu své ženy…
Román byl kritikou přijat velmi vřele nejen ve Státech, o čemž svědčí i zahraniční ocenění. Kniha zaujala jak svou temnou poetikou, tak i černočerným humorem. Jak sám autor řekl: „S tak temnou knihou jsem tam musel dát nějaké ty vtipy, jinak by to mohlo dopadnout tak, že by mi čtenáři spáchali sebevraždu dřív, než to dočtou.“

OCENĚNÍ ::
2012 – Grand Prix de Litterature Policiére (Devil All the Time)
2013 – Prix Mystere de la Critique
2013 – 3. místo Deutsche Krimi Preis

VYŠLO ČESKY ::

  • Ďábel (Devil All the Time, 2011; Moba, 2014)
  • Nebeská hostina (The Heavenly Table, 2016; Moba, 2017) VYŠLO

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA