Dívka na sněhu (Danya Kukafka)

V malém coloradském městečku je na školním hřišti nalezena mrtvá středoškolačka. Město je v šoku a obezřetně se rozhlíží kolem sebe. Nečekejte ale běžné lineární vyprávění. Autorka příběh pojala po svém a vy si ho musíte poskládat ze tří různých úhlů, od tří vypravěčů…

Dívka na sněhuPrvním je podivínský Cameron, který se na krásnou Lucindu až moc fixoval. Díky svému tajnému stalkování jí zná hodně dobře, ale jen zdálky. Druhou je Lucindina spolužačka Jade, drsňačka, která si zas tajně myslela na Lucindina kluka, tudíž dívku samotnou neměla zrovna v lásce. Trojici vypravěčů uzavírá zamlklý strážník Russ. Tihle tři mají leccos společného. Krom toho, že nějak znali mrtvou, jsou to všechno podobní outsideři, stojící dost mimo kolektiv. Každý má tolik problémů sám se sebou, že i když se vlastně v jejich životech nic vzrušujícího neděje, pořád je o čem psát.

Pro tento román je klíčové dostat se přes první třetinu. Přes tu seznamovací část, kdy jste vrženi doprostřed dění a snažíte se v něm vyznat. Pak už se vám, i když byste to nejspíš na začátku považovali za nemožné, postavy dostanou pod kůži. Začínáte chápat, proč jsou tak nešťastní, a také vytušíte další číhající tajemství, které na jejich osudy vrhá dlouhý stín.

Autorka zkusila novátorský přístup a vyprávěla příběh jedné mrtvé dívky očima někoho jiného. Podobně jako v románu Co po ní zůstalo je ale čtení o něco náročnější, pomalejší a postrádá napětí, které obvykle pramení z gradovaného děje. K postavám si jen obtížně hledáte cestu a sama autorka to sabotuje tím, jak otevřeně je popisuje i s jejich nedostatky. Čili jako detektivní román kniha moc nefunguje. Ale coby psychologický příběh je Dívka na sněhu perfektní. Vzdáleně může připomenout i Nejskrytější přání – díky prostředí maloměsta, kde jsou chtě nechtě vztahy provázanější, než by si protagonisté přáli.

Nakonec zjistíte, že mrtvá Lucinda, stejně jako detektivní linka, vůbec nebyla důležitá. V tomhle přemýšlivém románu je důležitější posunout se vpřed…

 

Originál: Girl in Snow, 2017
Překlad: Alžběta Franková
Vydal: Plus, 2018
300 stran

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA