Delikátní Dexter (Jeff Lindsay)

Jeff Lindsay Delikátní DexterJiž pátý díl knižní série o specialistovi na krevní stopy a tajemném zabijákovi zločinců v jedné osobě nás uvádí do okamžiku, kdy se Dexterovi Morganovi a jeho ženě Ritě narodí dcera jménem Lily Anne. Dexovi se tím zdánlivě mění život – své nože, igelitové pytle a lepicí pásky odkládá a zdá se, že se stane milujícím otcem a vzornou hlavou rodiny.

To by ovšem jeho sestra Debora nesměla být ctižádostivá seržantka a nesměl by žít v Miami, kde se to zločinci a úchyly jen hemží. Zakrátko je povolán k podivnému případu, kdy zmizela osmnáctiletá studentka Samanta Aldovarová, po které zbyla v domě rodičů pouze obrovská kaluž krve. Stopy vedou do nočního klubu Tesák, kde se schází znuděná omladina, která si hraje na upíry.
Brzy jsou na opuštěném místě v bažinách Everglades nalezeny ostatky již dříve zmizelé Samantiny kamarádky Tyler Spanosové. Detektivové dojdou k šokujícímu odhalení – Tyler byla zkrátka a jednoduše ugrilována a snědena, a to během velké párty, na které se účastníci dostávali do transu pomocí drogy. Další vyšetřování ohledně klubu Tesák ukazuje, že zde nepůjde jen o pubertální zábavu vyznavačů Stmívání, ale že se v pozadí skrývá mnohem drsnější komunita, mezi kterou nechybí ani Bobby Acosta, syn vlivného člena městské rady.
Netřeba tedy podotýkat, že se tím pátrání seržantce Morganové značně komplikuje – nejen že nemůže podezřelého jen tak zatknout, navíc ještě k sobě dostává neschopného parťáka jménem Deke, který se však brzy stává položkou na jídelníčku novodobých kanibalů.
Ani Dexter nemá na růžích ustláno. Radost z malé dcerky mu kazí znovu se objevující bratr Brian (naposledy jsme se s ním setkali v prvním dílu s názvem Drasticky děsivý Dexter), který má kromě falešného úsměvu stejné „choutky“ jako Dexter, jen si tolik nebere servítky. Vzhledem k tomu, že Ritiny děti z prvního manželství – Astor a Cody – v sobě objevily temné potěšení také, „strýčka“ Briana si rychle oblíbí. Na chvíli se dokonce zdá, že Brian Dextera dokonce vytlačí od rodinného krbu.
Než si Dexter stačí v hlavě srovnat, proč se jeho bratr znovu objevil a jaké má úmysly, musí se nedobrovolně zúčastnit Debořiny tajné akce v klubu Tesák, neboť právě tam kanibalové dle mínění sestry nejspíš drží mladou Samantu. Ač by Dexter raději pojídal doma Ritino výborné vepřové, musí se vloupat do opuštěného klubu, kde Samantu opravdu nachází. K jeho obrovskému překvapení je tam Samanta dobrovolně, protože si přeje být snědena. Dexter si nic takového nepřeje, ale zdá se, že mu to nebude nic platné, neboť právě v té chvíli ho objeví skupina zločinců strážících Samantu…

Předpokládám, že tuto recenzi čtou ti, kteří přečetli i předchozí díly, a tak patrně vědí, že jejich autor Jeff Lindsay přináší do každé knihy celkem slušnou šokující zápletku. Možná se ještě pamatujete na šíleného doktora Danka, který ve druhém dílu odřezával postupně obětem zaživa jednotlivé kousíčky těla tak „šikovně“, aby žili co nejdéle. Ve třetím dílu se hrálo pro změnu na tajemnější strunu, další díl byl pak ve znamení obětí pečlivě aranžovaných na veřejnosti, a v zatím posledním příběhu tu máme tedy kanibalismus. Jsem zvědavý, co přijde příště, neboť bychom se měli údajně dočkat ještě minimálně dvou dalších dílů…

Co se týče samotné stavby příběhu a vyprávění, je obdobné jako v přecházejících dílech. Nechybí velká zásoba Dexterových vnitřních monologů, slušná porce černého humoru, nejsme ochuzeni ani o napětí. To si užijeme zejména po zdánlivé kulminaci děje, v úplně závěrečné části, která se odehrává v opuštěném lunaparku. Mimochodem, právě tato část by si beze sporu zasloužila většího využití.
Jako vždy děj doplňují vedlejší motivy – policejní práce Miamského oddělení vražd, Dexterovy domácí trable, odlehčující situace. I po několika předcházejících titulech je autor stále v plné formě, i když se už některé věci začínají pomalinku, ale velmi pomalinku, opakovat…

P. S. Pokud vás šokuje představa, že je pro někoho největší rozkoší být sněden a posměšně si odfrkáváte nad věrohodností zápletky, pak vězte, že se takové případy opravdu vyskytly – jen v Evropě v posledních letech např. v Německu nebo na Slovensku (viz mj. tento článek).

Originální titul: Dexter is Delicious (2010)
Vydáno: Doubleday, New York (2010)
Vydání v České republice: BB/art s.r.o. (2011)
Přeložil: Zdeněk Hofmann (2011)
www.bbart.cz
328 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA