Darja Doncovová

Vyšlo česky

BIOGRAFIE ::

7. června 1952 v Moskvě

Narozena 7. června 1952 v Moskvě, vlastním jménem Agrippina Vasiljevová. Vystudovala žurnalistiku, pak pracovala v novinách a časopisech, také vyučovala němčinu a francouzštinu. Její prvotinou byl příběh o ocelářských slévačích, kupodivu neměl úspěch. Zahanbena literárním fiaskem se na pár let stáhla.

Roku 1998 u ní lékaři objevili rakovinu. Podstoupila tři náročné operace a vůbec nebylo jisté, jestli se uzdraví. Manžel ji však donutil se nevzdat a bojovat s nemocí tím, co jí baví, psaním. Tak začala na svém nemocničním lůžku psát detektivky, a splnila si tak svůj dětský sen. Za pět dnů měla hotovou svou detektivní prvotinu. Její první čtenářkou byla noční sestra, která nad knihou svým smíchem budila celé patro. Tak Doncovová věděla, že se budou její knihy líbit…

Měla pravdu, její detektivky jí vynesly ohromný úspěch a umístění v žebříčku nejbohatších ruských spisovatelů, jsou vydávány ve velkých nákladech, zvládá psát jednu knihu měsíčně. Zatím má na svém kontě přes 70 knih, včetně kuchařky s rodinnými recepty. Její knihy jsou tzv. „ironické detektivky“ (do této kategorie se řadí i Chmielewska), kdy je hlavním hrdinou naprostý amatér, který se nějakým způsobem zaplete do kriminální šlamastyky a je donucen pátrat po pravdě proti své vůli (často metodami, které vyčetl z oblíbených detektivek…)

Je dvakrát rozvedená, potřetí se vdala za profesora psychologie, jsou spolu už 18 let, vychovávají dva syny z předchozích manželství, společnou dceru, snachu, vnuka, kočky a psy (její dvě mopsice se často objevují v jejích knihách), a podporují rozvětvené příbuzenstvo své i jejích bývalých manželů.

VYŠLO ČESKY ::

  • Manikůra pro nebožtíka (Manikjur dlja pokojnika, překlad Jelena Ambrožová a Jiří Hrabec, Knižní klub, 2006) 
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

1 komentář u „Darja Doncovová

    Viera Peťková

    (21.4.2017 - 15:24)

    Svieža vtipná napínavá kniha. Mala som zážitok z čítania. Som rada, že sa môžem vrátiť k čítaniu ruskej literatúry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA