Slečna Marplová: 12 nových případů

V tomto souboru najdete dvanáct povídek se slečnou Marplovou, každá od jiné autorky a každá trošku jiná. Je dobré je dávkovat po troškách, abyste se starou dámou nepřehltili. I tak můžete mít dojem, že slečna M. projela celou Anglii (a přilehlé kolonie) a navštívila všechny své přítelkyně, co jich jen má. Její synovec Raymond je příčinou několika zahraničních misí. A v proslulém Gossington Hall dojde k podivným zločinům dokonce dvakrát…

V drtivé většině se moderní autorky snažily zachovat styl a ducha Agathy Christie (snad až na jednu, kde máte pocit, že prostě jen šoupla slečnu M. do další své young adult detektivky).  Naproti tomu třeba mistryně žánru Val McDermid šla tak daleko, že vlastně napsala pokračování Vraždy na faře, včetně faráře jako vypravěče.

Je zvláštní sledovat různé varianty vztahu synovce Raymonda ke své tetě – jednou ji s laskavým obdivem respektuje, jindy ji má za senilního geronta, dokud slečna opět neodhalí vražedné úmysly zlých padouchů. Někdy vám začne hlodat otázka ohledně věku starší dámy, třeba v povídce zasazené do 70. let – snad aby v té době autorka líp obhájila užívání rekreačních drog.

Dvě autorky s exotickými kořeny otiskly svůj původ i do příběhů a daly do vínku slečně Marplové velkou toleranci a otevřenou mysl. (Ačkoli představa slečny cvičící tai-či na trávníku v Singapuru je přinejmenším zvláštní.) Zato karibská přítelkyně slečny M. je tak přirozená, že se čtenáři dožadují u autorky Dredy Say Mitchell samostatného příběhu s ní. Kdo ví, možná ještě o „slečně Belle ze St Honoré“ uslyšíme…

V takovém souboru se jistě najde alespoň jedna povídka, která zvedne mandle všem pravověrným příznivcům Agathy Christie necharakteristickým zakončením. Na druhou stranu je tu určitě minimálně jeden příběh, který vás nadchne svou hravostí a optimistickou atmosférou.

Každý si tu najde to své, což zaručuje pestrý výběr autorek, které si daly tu práci vymyslet věrohodnou klasickou zápletku a uctít tak legendární spisovatelku. Je dost pravděpodobné, že Agatha stála jako vzor v jejich literárních začátcích, tady jí to mohly vrátit. Na vás je vybrat si svou oblíbenou povídku.

Originál: Marple: twelve new stories, 2022
Překlad: Jan Čermák, Hana Petráková, Veronika Volhejnová
Vydal: Kalibr, 2022
348 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA