Černé peníze (Ross Macdonald)

Peter Jamieson je zamilován do Ginny, jejíž srdce patří panu Martelovi. Peter je z tajemného Martela nesvůj a najímá si detektiva Lew Archera, aby zjistil kdo se za touto osobou skrývá. Ginny Peterovu lásku nesdílí a Martela si bere za manžela.

Archer zjišťuje, že Martel opravdu není Francouzem, za kterého se vydává. Martel má další dvě identity, z nichž až ta poslední je jeho pravá. Sebevražda Ginniina otce, která se stala před sedmi lety se zdá být předzvěstí následných událostí. Osoby, které něco vědí jsou zavražděny.

Ross Macdonald si pro nás připravil zcela překvapivé rozuzlení. Ginny prochází vztahem se zcela jinou osobou a Martel měla být jakási zástěrka nebo „platba“ za vydírání. Knížka je propletena vztahy odehrávajícími se na vysokoškolské půdě, které jsou zprvu decentní a působí jako by se profesoři zajímali pouze o svou vědu… , ale i v prostředí heren a kasin mezi osobami u kterých si nejste jisti ani minutou.

Lew Archer je zcela jistě sympaťák, jen příběh se mi zdál zpočátku trochu těžkopádnější. Lew se žene za vyřešením případu za každou cenu jako správné soukromé očko a nenechá se jen tak odradit, stejně jako Vy při čtení této knížky. Obrat na posledních pár stránkách je vskutku mistrný.

Originál: Black Money, 1965
Vydal: Tamtam Praha 1997
Překlad: Zlata Kufnerová

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA