Ceny za českou detektivku předány

Česká asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury AIEP dnes společně s dalšími organizacemi předala ceny za českou detektivní literaturu. Již podruhé tak byl dříve tradiční červnový termín přesunut na podzim. Vyhlášení proběhlo od 15 hodin v prostorech pražské Jazzové sekce.

AIEP udílela ceny za nejlepší povídku, nejlepší knihu loňského roku a za nepublikovaný rukopis.

Nejlepší detektivní povídky roku 2012Cena Havrana

Cena se uděluje za nejlepší detektivní povídku roku 2012. Nesoutěží automaticky všechny publikované povídky, ale jedna nebo dvě povídky, které autor zaslal do soutěže. Těch se letos nashromáždilo 33. Povídky nominované na Havrana byly před vyhlášením soutěže souborně vydány v paperbackovém sborníku Nejlepší detektivní povídky roku 2012.

1. místo Jiří Houser: Uteč, nebo zabij

2. místo Hana Doubková: Není úniku

3. místo Antonín Jirotka: Sklep

 

Jarmila Pospíšilová Boty do nebeCena Jiřího Marka

Cena se uděluje za nejlepší knižně publikovaný detektivní román nebo sbírku povídek, které vyšly v roce 2012. Nesoutěží automaticky všechny v ČR vydané tituly, ale pouze ty, které byly zaslány do klání. Do aktuálního ročníku byly ke škodě zaslány jen čtyři knihy.

V letošním ročníku zvítězil román Boty do nebe Jarmily Pospíšilové, který v edici Původní česká detektiva vydalo nakladatelství Moba.

Cena Eduarda Fikera

Cena udělovaná za nejlepší doposud nepublikovaný rukopis se soustavně potýká s potížemi ze strany nakladatelů, když má dojít k následnému publikování titulu.

V letošním roce byl oceněn rukopis Františka Uhera.

Cena Společnosti Agathy Christie

Cena je udělována na základě hlasování členů společnosti. Oceněné povídky se vybírají z povídek nominovaných na Cenu Havrana a rovněž z příběhů, které byly zaslány do soutěže přímo Společnosti Agathy Christie.

1. místo Pavla Kolářová: Páteční vražda

2. místo Jiří Houser: Uteč, nebo zabij

3. místo Otakar Nechvátal: Zášť

Cena České společnosti Sherlocka Homese

Vítězná povídka se vybírá ze všech povídek zaslaných do Ceny Havrana a obvykle se oceňuje příběh s holmesovskou tematikou.

Letos vyhrál Luboš Y. Koláček s povídkou Watsonova zvláštní logika.

Zvláštní ocenění získala Marie Pospíšilová.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Redakce