Barbara D’Amato

Vyšlo česky I Ocenění I Odkazy

BIOGRAFIE ::

„Starat se o tygra je mnohem snazší, než napsat detektivku.“ To ze svých zkušeností ví cenami ověnčená spisovatelka Barbara D’Amato.

Rodačka z Michiganu, která už léta žije v Chicagu, má za sebou pestrou škálu různých profesí; pracovala jako servírka, asistentka na operačním sále, rešeršérka pro státní zástupce v kriminálních případech. Také s manželem napsali řadu komediálních muzikálů z kouzelnického prostředí, díky kterým si zkusila práci režisérky, produkční, asistentky jevištního kouzelníka a pomocnice ošetřovatele tygrů…
Začátkem 80. let se dala na spisovatelskou kariéru, která jí vynesla řadu ocenění a čestné místo mezi detektivkářskou elitou. Byla předsedkyní Mystery Writers of America a také Sisters in Crime. Píše sloupky do detektivních magazínů a příležitostně vyučuje psaní detektivek pro chicagské policisty. (Prý je tam spousta nadějných talentů.)
Její nejznámější a nejstarší postavou (první román se datuje roku 1990) je chicagská nezávislá investigativní reportérka Cat Marsalová, která se objevuje už v devíti knihách, (které mají v názvu „Hard“.) Mezi její další hrdiny patří soudní patolog Gerritt DeGraaf nebo dvojice policistů Suze Figueroa a Norm Bennis. Dále píše povídky a faktografické knihy o skutečných zločinech.

V autorčiných románech se čtenáři mohou velmi detailně poučit o daném problému, hlavně díky její skvělé znalosti policejního systému a detailnímu průzkumu prostředí, kterým jsou autorčiny knihy pověstné. Navzdory tomu, že je v Americe považována za žijící legendu detektivního žánru, v České republice nevzbudila příliš velký ohlas.

ČESKY VYŠLO ::

  • Špinavá hra (Hardball; Středoevropské nakladatelství, Ostrava 1996; přel. Karin Lednická)
  • Továrna na rozkoš (Hard Women; Středoevropské nakladatelství, Ostrava 1996; přel. Petra Orálková)
  • Zajisté víte, že čokoláda je zelenina (in: Sedmadvacet detektivů)

OCENĚNÍ ::
1992 – Anthony award – za nejlepší pravdivý příběh (The Doctor, The Murder, The Mystery) 1994 – Agatha award – nejlepší faktografie
1998 – Carl Sandburg Award – za výjimečný román (Good Cop, Bad Cop)
1999 – Agatha award, Macavity award, Anthony award – nejlepší povídka (Of Course You Know that Chocolate Is a Vegetable)
2001 – Mary Higgins Clark award (Authorized Personnel Only)

ODKAZY ::
Oficiální stránka: www.barbaradamato.com

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA