Akce Muslim (Pavel Jansa)

Pavel Jansa Akce muslimThriller s názvem Akce Muslim je počteníčkem nejen pro příznivce spikleneckých teorií, ale své si v něm najdou i milovníci humoru, ironie a to vše se odehrává okolo obyčejného života jednoho „neustále mladého“ asistenta na lékařské fakultě v Olomouci.

‚Richard Florian, ač má na krku téměř padesátku, si jen tak proplouvá životem a jak sám říká:
„Jsem skeptik a pozorovatel, extrémy nemám v lásce. Zvykl jsem si o všem pochybovat. Nenávidím velká slova a vznešené ideály jsou mi k smíchu. Raději si užívám…“
Právě Richard vypráví neuvěřitelný příběh, který by se nestal nebýt nečekané návštěvy jeho kamaráda ze školy, Majka. Florian v rodném domku v Prostějově, prožívá romantickou schůzku se svým posledním objevem, jednadvacetiletou studentkou Lucií, když se objeví Majk, který před lety odešel do Ameriky. Jeho návštěva není jen tak společenským zastavením jako spíše naléhavou prosbou o pomoc. Zatímco si náš donchuán užívá sladkostí života, ve Spojených státech amerických právě vrcholí prezidentská volební kampaň. Majk ve své firmě objevil přístup k podivným dokumentům, které ukazují na jakýsi plánovaný atentát. Domnívá se, že by mohl být určen kandidátu na prvního černošského prezidenta. Barack Obama je člověkem, do něhož jsou vkládány velké naděje a který se jistým lidem nehodí do programu. Nitky z Majkovy americké firmy se táhnou až do Čech. Majk se chce za každou cenu pokusit atentátníky zastavit, ale protože se musí skrývat, věří, že mu pomůže Richard. Ten odmítá, ovšem jen do té doby, než Majk zapojí „do hry“ Lucii. Atmosféra začíná houstnout a děj nabírat na obrátkách.

Zatímco se ženatý Richard dosud pohyboval jen ve lžích týkajících se jeho nevěr, tentokrát je třeba udržet v tajnosti a dát do chodu tajnou operaci na zastavení pokusu o atentát. Zvlášť když jsou jim v patách agenti, po kterých zůstávají krvavé stopy. Pod touhle vší nevážnou a odlehčenou slupkou, díky Richardovým rozhovorům, monologům a sebeironickému vyprávění, vyplouvají také vážná témata, která člověka nutí přemýšlet i nad jiným problémem než jak že to s tím atentátem dopadne. Ať už je to časté Florianovo bilancování života – kdo, co a hlavně za kolik, které ho ovšem příliš nerozrušuje, ale i úvahy nad politickým uspořádáním světa a nejrůznějšími událostmi posledních desítek let. Samozřejmě občas se autor nechal unášet svou fantazií a skutečné události okořenil zajímavými teoriemi.

Akce Muslim je prvním thrillerem v početné bibliografii lékaře a spisovatele Pavla Jansy. S ostatními autorovými knihami ji propojuje lékařské prostředí, humor a výborné vyprávění. Zajímavá zápletka, napínavý děj a sympatická postava sebeironického Richarda ve zcela nečekané roli dodávají románu punc jistoty, že se budete velmi dobře bavit.

Vydání Akce Muslim bylo dobře načasováno a na knižní pulty se titul dostal pár dnů před návštěvou prvního černošského amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze.


Vydalo nakladatelství Jota, 2009,
www.jota.cz
252 stran 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA