Gilbert Adair

VYŠLO ČESKY

(* 29.12.1944 – 08.12.2011)

BIOGRAFIE ::

Britský autor detektivek, knížek pro děti, literatury faktu, scénářů či překladů Gilbert Adair se narodil ve skotském Edinburgu v době vánoční – 29. prosince 1944.

V letech 1968 – 1980 žil v Paříži, od té doby je jeho domovem Londýn.

V roce 2006 vydal detektivní whodunit The Act of Roger Murgatroyd – záhadu zamčeného pokoje odehrávající se v třicátých letech. Určitě by bylo zajímavé, kdyby kniha vyšla i česky, abychom si mohli udělat obrázek, do jaké míry se jedná o parodii, do jaké o kritiku a jak moc je to poklona klasické anglické detektivce těch let, především Agathě Christie. Název samozřejmě vychází z jejího známého románu Vražda Rogera Acroyda, ale i z díla méně známého – Oznamuje se vražda, odkud byla „převzata“ postava Amy Murgatroydové.

Roku 2007 vydal pokračování pod názvem A Mysterious Affair of Style – tady pro změnu vzpomeňme vůbec první detektivku Agathy Christie Záhada na zámku Styles. A měl by vyjít i třetí díl…

Už před tím vydal Adair detektivky i další díla, debutoval roku 1981 literaturou faktu. Z nedetektivních prací zmiňme třeba knihu se španělským názvem Buenas Noches, Buenos Aires – příběh o sexuálním poznávání anglického mladíka v Paříži osmdesátých let.

Česky od Adaira vyšly zatím jen dvě knihy – Zavřená kniha a ještě před tím „vážné” dílo Snílci.

VYŠLO ČESKY ::

Detektivky:

  • Zavřená kniha (The Cloosed Book 2000, Mladá fronta 2007, Mladá frotna 2008 – v edici Nejlepší detektivky, sv. 4, jako příloha časopisu Mladá fronta plus, překlad Alena Rovenská)

Ostatní:

  • Snílci (The Dreamers, Mladá fronta 2004, překlad Martin König)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA