Zavřená kniha (Gilbert Adair)

Paul Ryder je spisovatel. Při vážné nehodě oslepl, dokonce přišel o oči. Protože se chystá psát vzpomínkovou knihu, najme si „asistenta“. Stává se jím John, který má shodou okolností také příjmení Ryder. Není ale jen zapisovatelem diktovaného textu, ale u Paula i bydlí, chodí spolu na procházky, občas i uvaří – je tu ovšem také hospodyně paní Kilbrideová.

Hodně dlouho to vypadá, že se nic dít nebude, občas nějaká zvláštní maličkost, to ano, moji pozornost výrazněji vzbudila až poznámka, že Tony Blair má AIDS.

Kniha je to zajímavým způsobem napsaná. Kromě občasného nahlédnutí do myšlenek Paula, které jsou psány kurzivou, je totiž jen o dialozích. Měl bych spíše pro přesnost napsat jen na přímých řečech. Zkrátka – uvozovky dole – promluva – uvozovky nahoře – a tak dále. Žádné psaní informací, co se pilo, co měl kdo na sobě, jaké bylo počasí – takové věci se dozvídáme právě jen z promluv jednotlivých postav.

Dost pomalu se rozvíjející originálně napsaný psychothriller s rozuzlením, které rozhodně nezvedne náladu.

Podruhé byl román vydán s časopisem Mladá fronta plus, kde v roce 2008 vychází každý poslední pátek v měsíc jako bezplatná příloha detektivka. Časopis a kniha jen za 25 Kč se dnes jen tak sehnat nepodaří a snad ani nevadí, že je kniha brožována formátu asi A6 a že to není žádné ohromně známé dílo.

Originál: A Cloosed Book (1999)
Překlad: Alena Rovenská
Mladá fronta, Praha 2008, edice Nejlepší detektivky, svazek 4 – jako příloha časopisu Mladá fronta Plus
184 stran

Další vydání: Mladá fronta, Praha 2007

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA