Nedívej se dolů (T. M. Logan)

Týdenní výlet na jih Francie měl být srazem kamarádů, navázání na starou tradici. Ale tak úplně to nevyšlo…

Kate se na ten týden opravdu těšila. Znovu se uvidí se svými čtyřmi nejlepšími kamarádkami ze studií, tentokrát všechny vezmou i své rodiny. Rowan svou rozmazlenou dcerku, Jennifer své dva kluky, přijedou jejich manželé plus samotářka Izzy… Plány se hroutí, když Kate najde v manželově mobilu vzkazy svědčící o nevěře. A o tom, že jde o jednu z těch tří skvělých přítelkyň…

Román mi hodně připomněl nedávnou Malou Sibiř, ačkoli prostředí nemůže být odlišnější. Ale nejde o to, jestli v mrazivém Finsku nebo rozpáleném Langedocu, v obou hlavní hrdina řeší rozpadající se jistoty. Jak Joel, tak i Kate své protějšky hluboce milují a nastalé odhalení jim úplně převrátí životy. Dívají se na svět novýma, podezřívavýma očima. Ale dál už se rozdíly naštěstí větví. Kupící se absurdity zůstaly ve Finsku, tady pokračuje důkladná psychologie. Vlastně je s podivem, že tak podrobnou analýzu nejistot ženské duše a ženského přátelství napsal muž.

Každopádně to vzal tak do hloubky, až mi vynervovaná Kate začala lézt krkem už někdy na straně 70. Naštěstí to autor podchytil a začal příběh košatět i pohledy dalších aktérů výletu – úzkostné matky Jennifer, otrávených puberťáků, přepracovaného manžela hostitelky, prostě všech. Díky tomu příběh nabral nový dech a já se konečně začetla.

Na tenhle román musíte mít tu správnou náladu. Chuť na důkladnou psychoanalýzu vztahů v uzavřené skupince, pomalu budované napětí, dlouhé popisy nádherného okolí jižní Francie. Teprve až když znáte všechny detaily, ponoříte se do té tajemstvími nabité konstelace „přátel“ a vyprávění si pořádně užijete.

Cílovou skupinou čtenářů jsou evidentně matky od dětí, ale nejen ty si mohou vychutnat problémy jiných rodin s dospívajícími dětmi, s manželi; nejen ty dokáží pochopit motivace, které vedly až k tomu nejděsivějšímu. Napětí tu tak polehoučku pobublává, pobublává, až najednou konečně vypění. A vám dojde, že jste pravdu měli celou dobu před očima…

Originál: The Holiday, 2019
Překlad: Libuše Čižmárová
Vydal: Oldag, 2020
336 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA