15 minus (Tomáš Zářecký)

Tomáš Zářecký 15 minus15 minus je drsná televizní reality show, kdy je na neznámém území vysazena skupinka 15 lidí. Jejich úkol je jediný – podle jednoduché mapky projít vyznačenou trasu a – přežít. Vítězové si mezi sebou rozdělí 60 miliónů eur. Kalkulace je jednoduchá – čím méně „soutěžících“ přežije, tím více zůstane pro ostatní. Nic není zakázáno, všechno je povoleno. Každý soutěžící dostane základní výbavu do džungle, malou kameru na čelo a pak už záleží jen na něm…

Don je obyčejný mladík jako každý jiný. Zajímá se o architekturu, má přítelkyni Marion, milující matku. Aby získal peníze na operaci pro těžce nemocného otce, k velkému žalu matky se přihlásí právě do „Patnáctky“. Díky fyzické kondici a pečlivé přípravě si věří, že právě jemu se podaří dojít až do konce. Neodradí ho ani vysoká úmrtnost v předchozích ročnících, ani nevyzpytatelná džungle. Brzy po vysazení v neznámých končinách dochází k první smrtelné nehodě. Posléze se ukazuje, že to nehoda nebyla. Ale kdo ze soutěžících má na rukou krev? Motivace je veliká, soutěžící nevyzpytatelní, navíc smrtonosná ziskuchtivost některého z nich nebude tím největším nebezpečím…
Už Daniel Defoe věděl, jak je čtenářsky atraktivní vysadit hlavního hrdinu na pustém ostrově (nebo chcete-li neznámém místě). Věděli to o necelých třista let později tvůrci seriálu Ztraceni, nepochyboval o tom ani Robert Zemeckis, když vysadil Toma Hankse na tropickém ostrově nebo Michael Bay, když poslal zelenáče z FBI do podivného výcvikového střediska. Opuštění, neznámá krajina, tajemno, nebezpečí, první stopy po neznámých obyvatelích či úkazech. To vždy byly a budou pro spisovatele a čtenáře lákavé atributy. Tohle prostředí zkrátka nabízí nespočetně variant postupného budování napětí. Bude to vždy lákavá zápletka, stejně jako strašidelné staré domy.
U tohoto typu příběhu možná nechcete více prozrazovat. Takže pro ty, co se chtějí bát, co se stane na další stránce knihy, je vstup mezi následující řádky na vlastní nebezpečí…
15 minus je detektivní thriller teprve třiadvacetiletého autora! Jak sám říká, jde mu především o pobavení čtenářů, nicméně je to trochu skromné sebehodnocení, protože si nelze (zejména zpočátku) nevšimnout kritiky současných reality show, Talentmánií či Superstar počínaje a Trosečníkem či Big Brotherem konče. Při stálé poptávce po reálnější a drsnější show je možná otázkou, zdali podobnou soutěž jednou na našich obrazovkách opravdu neuvidíme.
Jak příběh postupuje, autor se pečlivě soustředí na budování strachu. A dává si s tím na čas, nijak nespěchá. V tomhle případě je to ale jen ku prospěchu věci! Nejlépe to lze popsat na scéně vysazení na neznámém místě. Tady jsou ještě všichni soutěžící zdraví, plni odhodlání a čerstvých sil. Vrtulník odletí, adepti jsou poprvé sami, na krásné pláži a nejraději by se koupali a opalovali. I když vědí, že kvůli tomu tu nejsou. Víme to i my. Kniha je totiž dostatečně tlustá, a i když naši hrdinové přečkají v pohodě jednu či dvě noci, víme stejně, že „něco“ přijde.
Dalším velkým plusem románu je psychologie postav. Nemusíte se bát, že se v tolika hlavních hrdinech přestanete orientovat. Autor obdařil každého z nich odlišným charakterem, takže za chvíli víte velmi dobře kdo je kdo a hlavně – jaký je. Máme tu klasického „klaďase“ Dona, vychloubačného Ramona, drsňáckého Garetha, vtipkujícího Floyda, třídního otloukánka Hanka, zbabělého Malloryho, patolízala Mathiase, krásnou (ale hloupočkou) Abigail, zkušeného Bakariho, a tak bych mohl pokračovat. Prokreslenější jsou především mužské postavy, možná autor jednou přizve – podobně jako jiní spisovatelé – na pomoc se ženskými charaktery nějaký krásný protějšek.
Co je třeba zdůraznit, často jde o čtení pro silné nátury. Některé surové scény jsou popsány přímočaře a nevybíravě, nicméně by to nemělo čtenáře odradit, byla by to škoda. Jde totiž o thriller, který se čte jedním dechem a přitom není povrchní. Jak už jsem předeslal, nechybí vyčítavý kritický výkřik ani pečlivě vymodelované charaktery. K tomu připočtěte úvahu, která se nese knihou především v závěru – dokáže člověk zažité hrůzy a spáchané činy vymazat ze své paměti tak, aby žil jako dříve? Změní zážitky člověka k nepoznání, k odmítání dřívějšího života? Stane se nezařaditelným do společnosti? Co má vlastně v dnešním konzumním světě hodnotu?
Někdo se možná zarazí, že takové úvahy pochází od mladého autora. Ale pokud se podíváte na oficiální stránky Tomáše Zářeckého (http://zarecky.webnode.cz/), uvidíte, že i v dalších připravovaných románech se kromě slov „detektivní“ či „thriller“ vždy vyskytuje slovo „psychologický“, takže to autor myslí s jedním ze svých kréd pro správný příběh vážně. Já osobně jsem velmi zvědav na Tomášovy další tituly.
Do té doby přeji mnoho napínavých zážitků společně s hrdiny této knihy. A nebojte se, je to jen fikce. Zatím…
Vydáno: MOBA (2011)
416 stran
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA