Román Mozaika lží od Karin Slaughter se dočkal podoby televizního seriálu na Netflixu

Od 4. března bude na známé streamovací službě ke zhlédnutí osm hodinových epizod natočených podle samostatného románu Karin Slaughter z roku 2018. V hlavní roli se představí držitelka ceny Emmy, australská herečka Toni Collette.

Karin Slaughter, Alison Rosa, CC BY-SA 3.0 DE , via Wikimedia Commons

Americká spisovatelka Karin Slaughter je autorkou knižních sérií Grant County a Will Trent, k tomu napsala řadu samostatných románů. Ty by se daly nejlépe označit jako psychothrillery o křehkých, ale přesto silných hrdinkách, ke kterým život nebyl zrovna laskavý. I když čtenáři Karininých knih už bezmála deset let čekají na avizované zpracování příběhů agenta GBI Willa Trenta do televizních filmů, nakonec se dočkal její samostatný román Pieces of her z roku 2018, který u nás vyšel ještě v témže roce pod názvem Mozaika lží.

Jak už jsou předplatitelé Netflixu zvyklí, budou mít k dispozici ke shlédnutí všechny epizody naráz. Bude tedy jen na nich, zdali shlédnou celý seriál za jeden či dva večery, nebo si sledování rozdělí podle sebe, bez diktátu „jeden týden –  jedna epizoda“. V hlavní roli se coby Laura představí Toni Collette (Muriel se vdává, Šestý smysl), v dalších rolích pak Bella Heathcote (Muž z Vysokého zámku) jako Lauřina dcera Andrea a Jessica Barden (The End of the F***ing World) jako Jane, která má v příběhu důležitou úlohu. Kromě této australsko-britské herecké partičky se ještě můžeme těšit na dalšího Australana, Davida Wenhama z Pána prstenů nebo Terryho O’Quinna (Ztraceni).

Collette časopisu Vogue řekla, že její role byla mnohem náročnější, než očekávala. „Neměla jsem ani tušení, jak intenzivní to bude a na konci jsem byla opravdu vyčerpaná. Myslím, že jsem musela být trochu cvok, protože bych do toho možná nešla, kdybych věděla, kam až mě to zavede.“ Ale na druhou stranu k tomu dodává: „Už mě unavovalo hrát další a další přímočaré ženy. Mám ráda lidi, co jdou do hloubky a jsou pány svých vlastních životů – ať už dobrých nebo špatných. Máme řadu voleb a Laura se rozhodla převzít zodpovědnost za tu svou.“

Scénář napsala Charlotte Stoudt, která se například jako producentka a scénáristka podílela na seriálu Ve jménu vlasti (Homeland). Režie se ujala mladá britská režisérka Minkie Spiro, která mimo jiné režírovala některé epizody seriálů Panství Downton (Downtown Abbey), Spiknutí proti Americe (The Plot Against America) nebo Volejte Saulovi (Better Call Saul). I když jsou coby země původu uvedeny Spojené státy Americké, herecký a tvůrčí tým se skládá ze značné části z Velké Británie a Austrálie, kde se také natáčela většina scén. Natáčení bylo oznámeno už v únoru 2019, začalo na jaře 2020, pak ale muselo být přerušeno kvůli pandemii koronaviru. Pokračovalo se až v srpnu téhož roku, dokud si další vlna nevynutila novou přestávku. Natáčení se znovu rozeběhlo až v lednu 2021 a za dva měsíce byl seriál dokončen.

Pro ty, co román nečetli, tak jen prozradím, že zápletka začíná ve chvíli, kdy mladá žena jménem Andrea oslavuje s matkou v restauraci své narozeniny. Když tam vtrne neznámý útočník a zastřelí jakousi ženu a její dceru, Andrea zažívá další šok, když vidí, jak její matka Laura, jinak pětapadesátiletá a nenápadná logopedka, útočníka chladnokrevně zlikviduje. Později zase Andrea zneškodní jiného vetřelce, tentokrát v matčině domě. Lauře je jasné, že Andrea musí zmizet. Dá jí peníze a instrukce, kam se má vydat a co má dělat. Andrea nevychází z údivu… Kdo je vlastně její matka? A před kým a čím se skrývá?

Knižní předloha na známé a stále atraktivní téma „jak dobře známé své blízké“ osciluje mezi psychologickým románem a „road story“, najdeme tu ale i špionážní prvky, teroristickou sektu, retrospektivní příběh, kdy musíme dedukovat kdo je kdo, plus několik překvapivých momentů. Netflix většinou produkuje divácky úspěšné tituly, i když to není pravidlo a najdou se i výjimky. Doufejme, že to nebude tento případ. Recenzi seriálu najdete brzy na našich stránkách.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA