Žiješ jenom dvakrát (Dominik Dán)

Jedno město. Několik zápletek. Pár z nich bude velmi silných. Ani tentokrát nebudou detektivové z oddělení vražd zahálet. Další česky vydaný román s detektivem Richardem Krauzem a jeho kolegy.

Slovenského bestsellerového autora policejních románů Dominika Dána už asi není třeba čtenářům nějak zvlášť představovat. Autor se celý život věnoval vyšetřování těch nejtěžších zločinů, a tak jeho jméno je pseudonymem a dodnes se neví, kdo se za ním „skrývá“. Autor vydal od roku 2005 už téměř tři desítky knih a je tak pilný, že někdy vydá i dvě knihy ročně. Díky tomu, že byl při tom údajně stále v činné službě, objevily se dokonce spekulace, že za jménem stojí skupina autorů.

Nám ale spekulace nepřísluší, a tak se raději pojďme věnovat zatím poslednímu česky vydanému románu. Na Slovensku vyšel už v roce 2011 (jde o 13. v pořadí) a autor zasadil jeho děj do roku 1999. Fanoušci tohoto slovenského fenoménu už jistě vědí, že své romány zasazuje do různých časových období na přeskáčku. V románu s „Bondovským“ názvem (má však nakonec úplně jiný význam) autor rozvíjí hned šest (!) zápletek najednou. Přičemž to zpočátku vypadá, že tým detektivů z oddělení vražd (fiktivního) Našeho města nebude mít skoro nic na práci a děj knihy se tak rozvíjí poměrně zvolna. Ale zatímco detektivové ve své oblíbené hospodě popíjejí, venku se začínají odvíjet klubka jednotlivých zápletek. Bude opět na čtenářích, aby hádali, jak a zdali spolu souvisejí.

Na co se tedy mohou v nové knize těšit? Poté, co si nespravedlivě odsouzený profesor matematiky odpyká ve vězení pět let (titul je volným pokračováním knihy Cela 17, která se zabývá případem nespravedlivě odsouzeného), je propuštěn na svobodu. Mezitím ve městě jeden z řidičů sanitky spěchá se zapnutým majákem na rande za svou přítelkyní. Všimne si jiné sanitky a k jeho údivu má stejné SPZ jako ta jejich. Za detektivem Richardem Krauzem přijde jeho kamarád Vlasta Velický, který pracuje jako „bachař“ ve věznici. Jeho vdaná kolegyně, se kterou měl poměr, zmizela. Vlasta žádá Richarda, aby se na to podíval. Když detektiv zjistí, že manželem zmizelé kolegyně je jejich bývalý parťák, na kterého mají pifku z minulosti, ochotně se do pátrání pouští. V jiné části města pohledný muž naláká mladou dívku do bílé dodávky a unese ji. A matka Kukyho, jednoho z detektivů, umírá na rakovinu a syn si ji spolu s bratrem vezmou do domácí péče…

Na začátek je to sice slušná pořádná porce, ale nemusíte se však bát, že byste se v ději ztratili. Dán se totiž k jedné zápletce už nevrátí, některé opustí na delší dobu. A jak se dá předpokládat, některé se později spojí dohromady. Navíc autor knihu tentokrát obohatil emocionálně silným motivem (Kukyho matka), kde celkem dopodrobna a bez servítků popisuje, co rozhodnutí o domácí péči člověka v posledním stádiu rakoviny obnáší. I když tohle téma ustoupí ve druhé polovině poněkud stranou, graduje silným, ale velmi lidským závěrem.

Zápletka s dodávkou, která unáší mladé ženy, trochu připomíná známou městskou legendu o tzv. černé sanitce, ale únosy kvůli prostituci (jak z knihy po začátku vyplývá) byl v devadesátých letech bohužel realitou. Dominik Dán ostatně jak známo staví základní dějové linie svých příběhů na skutečných událostech, které ve své době plnily stránky krimi rubrik řady médií.

Myslím, že ani nová česky vydaná „Dánovka“ své příznivce nezklame. Kromě několika zajímavých zápletek, mezi kterými bude vyčnívat silná osobní linie jedné z postav a linie o jednom z nejnechutnějších zločinů vedoucího až do lehce hororového závěru, se mohou čtenáři těšit na reálně popsané policejní postupy a věrohodné vykreslení policejního prostředí. Nepřijdou o typické drsné špičkování mezi detektivy. Nebudou chybět ani kolegové hlavní postavy Richarda Krauze, jako například věčně hladový a obtloustlý Váňa, sukničkář Jozef „Chosé“ Fischer, ostřílený veterán Eda Burger, atraktivní Petra Pergnerová nebo téměř otcovský a chápající šéf mordparty Alexander „Šaňo“ Mayor. Objeví se některé dřívější postavy a také problémy z minula, přičemž na jiné je – díky částečně otevřenému konci – zaděláno. Čtenáři tak budou mít jistě důvod těšit se na další tituly nebo sáhnout po těch, co jim v knihovničce ještě chybí.

 

Originální titul: Žiješ iba dvakrát (2011)
Vydáno: Slovart (2011)
Vydání v České republice: Slovart, spol. s r. o. (2018)
Přeložil: Jan Hanzlík (2018)
352 stran

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.