Ticho ve sněžném městě (Eva García Sáenz de Urturi)

V srdci Baskicka řádí sériový vrah, který vraždí po dvojicích. Zastavit ho může jenom inspektor Ayala…

V baskickém hlavním městě Vitorii opět začaly série vražd – jako by snad jejich pachatel neseděl už dvacet let ve vězení. Jsou stejné jako ty před lety, za které byl vrah odsouzen, ale ten to být nemůže. Záhadu má na stole inspektor Unai Lopez de Ayala spolu s kolegyní Estíbaliz. Oba si předchozí vraždy pamatují ještě ze svého mládí, ale případ znají ve městě všichni – vraha, uznávaného archeologa a znalce místních tradic, dopadl a usvědčil jeho bratr-dvojče, inspektor Ignacio Zárate.

Město je právě uprostřed letních slavností a mládež je přes noc venku, v mumraji a nočních tazích je těžké určit, jestli je někdo pohřešovaný nebo jen někde vyspává. Identifikace obětí je tak další obtíží. Navíc se do vyšetřování plete i Tasio Zárate, usvědčený vrah, který má pár týdnu do propuštění a nechce, aby se ty současné vraždy připisovaly jemu. Alespoň to tvrdí. Kdo lže a kdo kým manipuluje, to má zjistit Ayala, expert na profily…

Román může zastrašit svou tloušťkou, ale naštěstí je psán lehkou rukou pohledem inspektora Unaje zvaného Kraken. Ten má svůj kraj rád a díky tomu (a i díky vyšetřování) poznáváme krásy historického centra i celé oblasti Álavy. Vrah totiž umisťuje své oběti na místa spjatá s historií a legendami. Atmosféra toho kraje je tak omamná, že se v ní téměř ztratíte, než vám autorka připomene, že čtete pořádně temnou detektivku.

Logickou, chytrou, žádné divoké výstřednosti, zato se spoustou falešných stop, „téměř zaručeně pravých pachatelů“ a tím jediným opravdovým, jehož totožnost vám vyrazí dech.

Ticho ve sněžném městě je ideální pro ty, kterým chybí poetika knih Dolores Redondo. Detektivek ze Španělska příliš nevychází, takových, kde se mystika snoubí s historií kraje, kde odhalujete tajemství vážených rodin, v okolí nedotknutelných. Příběhů, při jejichž čtení máte chuť zarezervovat si letenky a projít se popisovanými místy na vlastní oči. Tohle je jeden z nich a je to fascinující čtení pro milovníky pomalých, důkladných detektivek…

Originál: El silencio de la Ciudad blanca, 2016
Překlad: Lenka Malinová
Vydal: Dobrovský, 2019
Edice Vendeta
489 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA