Rituály vody (Eva Garcia Sáenz de Urturi)

Pokračování fascinující série z kantábrijského regionu si v ničem nezadá s prvním dílem.

Inspektor Unai Ayala zvaný Kraken je po událostech v první knize pořád na neschopence a i když nemůže mluvit, stále platí za předního odborníka na profilování sériových vrahů. Jeho znalosti se budou hodit i teď – na vrcholku hory je nalezeno ženské tělo, rituálně zavražděné. Kraken oběť kdysi znal, před spoustou let na letním archeologickém táboře, na který už nikdy nechtěl vzpomínat. Ale teď to vypadá, že bude muset…

Krakenovy jistoty se pomalu hroutí. Jeho přítelkyně je těhotná, ale neví, s kým. Jeho parta věrných přátel ze základní školy před ním má tajemství – je možné, že se tenkrát na táboře, před 20 lety, stalo víc, než o čem věděl? Nedaří se mu překonat vlastní blokádu mlčení, kterou mu způsobila kulka v hlavě, a ještě navíc vědomí, že je mu Smrt znovu nablízku, taky na náladě nepřidá.

Eva Garcia Sáenz de Urturi tu opět rozehrává temný a podmanivý příběh s velmi podobným průběhem jako v předchozí knize. Sériové vraždy, keltské rituály. Historické vsuvky z 90. let psané z odstupu tu občas vpadnou do jinak cynického vyprávění inspektora Ayaly. A jako v minulém díle, kdy vám jen tak bokem oznámil, že na konci příběhu skončí s kulkou v lebce, tady nás už od půlky zneklidňuje svou jistotou, že se špatným rozhodnutím stal příští obětí vraha.  I když víte, že je to literární trik, jak navnadit už tak pochmurnou fantazii a očekávání, i tak jim na to skočíte. Protože poučeni z předchozího dílu víte, že autorka se s postavami nemazlí a že na konci může klidně zemřít někdo, kdo vám byl sympatický.

Rituály vody jsou právě tak strhující, jako byl první díl, a díky tomu, že už známe hlavní aktéry, taky osobnější. Jsou plné génia loci nejen uliček staré Vittorie, ale i všech těch legendami opředených kopců a hor. Ty všechny vás svádějí na falešné stezky, tak jako autorka vrší falešné stopy a svádí vás z cesty k pravdě. Španělské dějiny, legendy spjaté s krajinou, brutální vraždy a životem zkoušené postavy, známé z prvního dílu, tady tvoří základní ingredience skvělého příběhu.

Originál: Los ritos del agua
Překlad: Lenka Malincová
Vydal: Dobrovský, 2020
Edice Vendeta
460 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA