Rozstřel (Lee Chid a kolektiv)

Slavné autorky thrillerů spojily postavy svých sérií s postavami kolegů-mužů v antologii, díky které si ITW vydělává na provoz…

International Thriller Writers totiž nevybírá členské poplatky, zato obšťastňuje čtenáře originálními a nápaditými povídkami svých autorů. Tady najdete spolupracující dvojice – spisovatele a spisovatelku.

Zjistíte tu například, jaké to je, když se mlčenlivý revírník Joe Picket od J. C. Boxe ve wyomingských horách potká s nerudným agentem Coburnem z knih Sandry Brown. A zrovna si moc nesednou…

Báječně morbidní je setkání Tonyho Hilla a Carol Jordanové, vyšetřovatelů od hvězdné Val McDermid, se superintendantem Royem Gracem, podobně populární postavy Petera Jamese. Ti se sejdou na jednom a tom samém případu – i když o tom dlouho nevědí. Grace našel nohy oběti, Jordanová „zbytek…“

Povídka Jacka Reachera, který pomáhá doktorce Brennanové očistit její jméno od obvinění, je vlastně tím hlavním tahákem celé antologie – a tak je podle toho patřičně skvělá. Lee Child je koneckonců editorem sbírky a Kathy Reichsová nemohla chybět.

Najdou se tu ale i naprosté úlety, čímž myslím povídku sepsanou dvojicí autorů fantasy/upírských romancí. Tenhle subžánr je určitě fajn a má své čtenáře, ale v antologii thrillerů bych Laru Adrian a Christophera Ricea opravdu nečekala. Mezi detektivy, federály a pistolníky jsou upír a Světlonoška jako pěst na oko.

Bizarnost ale naštěstí vyrovnává například báječné setkání dvou silných osobností v povídce, ve které vůbec nikdo neumře. Právnička Lisa Scottoline si ke spolupráci vyžádala Nelsona DeMille, a je z toho nejúsměvnější povídka celé sbírky. Možná, že si od DeMilla něco s Johnem Coreyem konečně přečtu…

David Morrell je autorem knižního Ramba, ale dokázal se šikovně vyhnout tomu, aby postava v povídce opravu vystupovala. Namísto toho hrdiny i padouchy vydatně inspiroval, rambovské filmy totiž sledují i ruští mafiáni.

Karin Slaughter tu s Michaelem Korytou napsali „Krátký příběh“ ačkoli je jejich povídka nejdelší (a možná i nejhláškovitější – v rámci možností) z celého souboru. A taky jedna z nejlepších.

Z nějakého důvodu je v této antologii i Diana Gabaldon, autorka romantické série o cestování časem, a její hrdina z 18. století. Že se do něj Cotton Malone, postava dobrodružných thrillerů Stevea Berryho, hluboce nezamiloval, to se mi opravdu ulevilo…

Ale neobvyklá spojení tu někdy přinášejí i příjemná překvapení. Charlaine Harris tu vytáhla svou duchařsko-detektivní sérii s Harper Connellyovou a spolu s Andrewem Grossem ji nechala hledat kosti v srdci staré Alexandrie. To bylo zvláštní, ale ne šílené.

Do Grizzly Falls, oblíbeného dějiště detektivek Lisy Jackson, dorazí Virgil Flowers. A tak se hrdina druhé série Johna Sandforda setká s Regan Pescoliovou. Legrační na téhle depresivní povídce je fakt, že Lisa ji psala chvilku poté, co její hrdinka porodila, ale o pohlaví dítěte ještě nebylo rozhodnuto, a tak se pojmenování šikovně vyhnula.

Obsáhlá antologie není úplně kapesní, ale potěší všechny příznivce thrillerů – evidentně v různých formách. V závěru se setkáme i s dobrodružným thrillerem v podání Erica van Lustbadera, jehož hlavní hrdina z jakéhosi řádu pátrá po čemsi z dob Kristových, za doprovodu novinářky. Třebaže některá jména autorů nejsou úplně známá – nebo v češtině vyšli už před lety a příliš se nechytili – dá se tu najít pár slavných jmen a zajímavých nápadů. A pro někoho se možná kniha stane inspirací – seznámit se s tím, co už vyšlo…

Originál: Matchup, 2017
Překlad: Lumír Mikulka, Jitka Krajovanová, Petr Kurfurst, Václav Procházka
Vydal: Kalibr, 2019,
502 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA